Gigant łupkowy na celowniku Chińczyków

22 grudnia 2016, 15:45 Alert

Irlandzka firma San Leon Energy notowana na brytyjskiej giełdzie potwierdziła pojawiające się wcześniej w prasie doniesienia mówiące o zainteresowaniu nią ze strony chińskiego funduszu inwestycyjnego. ChinGeron Energy Investment chce przejąć koncern, który jeszcze do niedawana był liderem poszukiwań ropy i gazu z łupków w Polsce.

Informacje stacji Sky News potwierdziła spółka w komunikacie prasowym. San Leon Energy posiada aktywa w Europie w Afryce. Wartość oferty złożonej przez chiński fundusz opiewa na 80 pensów za akcję. San Leon podkreślił, że rozmowy z Chińczykami są na wstępnym etapie.

Firma była zaangażowana w Polsce, posiadała łącznie 11 koncesji na poszukiwanie gazu ziemnego i ropy naftowej zarówno ze złóż konwencjonalnych jak i łupkowych orazz tight gas.

W listopadzie spółka sprzedała Palomar Natura Resources wszystkie udziały w dwóch projektach gazowych w Wielkopolsce. Koncern informował wówczas, że zamierza skoncentrować się na złożach ropy naftowej w Nigerii, które dają spółce znacznie szybszą stopę zwrotu nakładów.

Amerykanie zaangażują się mocniej w polski gaz ziemny

San Leon Energy posiada poprzez spółkę Baltic Oil & Gas udziały także w dwóch koncesjach na poszukiwanie gazu łupkowego na pomorskich koncesjach Gdańsk W oraz Szczawno.

4Traders