Sankcje powodują kolejne problemy Rosnieftu

16 marca 2015, 09:32 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Rosnieft anulował wart 1 mld dolarów kontrakt na wynajem sprzętu od North Atlantic Drilling. Amerykańska firma serwisowa miała zapewnić wyposażenie niezbędne do poszukiwań surowców na Morzu Karskim, będących w centrum zainteresowania rosyjskiej spółki Igora Sieczina.

Źródła Reutersa w Rosniefcie i Exxon Mobil przekonywały na początku lutego, że firmy nie wrócą do współpracy na Morzu Karskim w 2015 roku. Zablokowały ją sankcje zachodnie, przez które Exxon opuścił koncesje. Według źródła w Rosniefcie, Rosjanie będą mogli samodzielnie wywiązać się tylko z badań geologicznych do których obliguje ich licencja na poszukiwania. Reuters podkreśla, że Rosnieft nie przedstawił terminów realizacji prac w ramach poszukiwania ropy łupkowej na Morzu Karskim.

Platforma Zachodnia Alfa należąca do firmy North Atlantic Drilling wróciła do Norwegii w połowie października po zakończeniu jednego odwiertu (Uniwersytetskaja 1). Exxon wypożyczył ją do czerwca 2016 roku. Dopóki obowiązują sankcje, Amerykanie nie wrócą do prac na Morzu Karskim.

Informacja o anulowania wynajmu sprzętu kończy spekulacje na ten temat.

Rosnieft anulował także kontrakt na dostarczenie wiertni przez norweski Seadrill.