Sasin: Rekompensaty cen energii powinny zostać wypłacone

11 maja 2020, 11:45 Energetyka

– Nie ma żadnych informacji o tym, aby temat rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej był kwestionowany – stwierdził wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z Radiem Plus. Przypomniał, że temat rekompensat został przejęty przez ministerstwo klimatu.

Źródło: upload.wikimedia.org

Przejęcie kwestii rekompensat

Wicepremier został zapytany między innymi o projekt ustawy ws. rekompensat za podwyżki cen energii. – Zgodnie z tym co zapowiadałem, mój resort przygotował odpowiedni projekt ustawy, jeszcze na początku tego roku, 14 lutego został on wpisany do prac rządu – powiedział Sasin.

Przypomniał, że temat rekompensat został przejęty przez ministerstwo klimatu. – Ja zdania nie zmieniam absolutnie w tej sprawie. (…) Uważam, że te rekompensaty, tak jak zostało zapowiedziane, powinny być wypłacone – powiedział wicepremier.

Sasin został również zapytany o ograniczenie rekompensat. – Nie mam wiedzy w tym momencie, czy jakieś zmiany do tego projektu zamierza wnieść ministerstwo klimatu. Przedstawiłem projekt w takim kształcie, w jakim jest on wpisany do prac rządu i mam nadzieję, że w takim kształcie zostanie przyjęty – odpowiedział.

– Chociaż oczywiście to jest zawsze decyzja rady ministrów i wynik tych prac legislacyjnych może jakieś korekty wprowadzić. Co do zasady, ja nie mam żadnych informacji o tym, aby ta kwestia rekompensat była w jakiś sposób kwestionowana albo żeby była jakakolwiek decyzja o tym, że mają one nie być Polakom wypłacone – powiedział wicepremier.

W ramach uzgodnień międzyresortowych projektu ministerstwo finansów oszacowało, że Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny jest częścią sektora finansów publicznych i dlatego jego wynik ma wpływ na rezultat całego sektora, zatem ustawa spowoduje pogorszenie go o 2,4 mld zł w 2021 roku, kiedy następować będzie wypłata.

Radio Plus/Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Kowalski: Likwidacja ETS da Polsce z dnia na dzień obniżkę cen energii o 20 procent