Sasin: Nord Stream 2 pogłębia uzależnienie Europy od gazu z Rosji

30 listopada 2021, 08:45 Energetyka
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji w Możejkach. Źródło: Ministerstwo aktywów państwowych/Twitter
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji w Możejkach. Źródło: Ministerstwo aktywów państwowych/Twitter

– Europa widzi swoje uzależnienie od gazu z Rosji i jego negatywne skutki, ale jednocześnie wydaje się, że jest z tym pogodzona. Nic nie zrobiła, aby uniknąć tego uzależnienia. Budowa Nord Stream 2 jest tylko pogłębieniem tej zależności – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem.

Wicepremier Sasin został zapytany o Gazprom, Nord Stream 2 i uzależnienie Europy od dostaw gazu z Rosji. – Europa widzi to uzależnienie i jego negatywne skutki, ale jednocześnie wydaje się, że jest z tym pogodzona. Nic nie zrobiła, aby uniknąć tego uzależnienia. Budowa Nord Stream 2 jest tylko pogłębieniem tej zależności – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem.

Minister podkreślił, że Polska konsekwentnie sprzeciwia się budowie tego gazociągu. – PGNiG używa wszelkich możliwych mechanizmów prawa międzynarodowego żeby zapobiec uruchomieniu Nord Stream 2. Niestety, państwa europejskie, a szczególnie Niemcy, tego nie robią. Dlatego Polska uniezależnia się od Rosji i chce zapewnić obywatelom nieskrępowany dostęp do gazu. Ważnym aspektem jest to, aby być również niezależnym od szantażu cenowego, dlatego zbudowaliśmy gazoport w Świnoujściu, który daje nam dzisiaj możliwość dostarczania do Polski około 1/3 gazu potrzebnego polskiej gospodarce. Baltic Pipe, łączący nas ze złożami norweskimi, po uruchomieniu pod koniec 2022 roku, zapewni kolejną 1/3 zapotrzebowania. To są działania, które budują niezależność energetyczną Polski – zaznaczył.

– Dzisiaj tylko około 60 procent gazu, który trafia do Polski, pochodzi wprost z Rosji. Sześć lat temu było to 90 procent. To pokazuje, że nie zmarnowaliśmy czasu. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko sytuacji, w której Polska będzie całkowicie niezależna od dostaw gazu z Rosji – stwierdził Jacek Sasin.

Opracował Jędrzej Stachura

To będzie smutny Black Friday. Spięcie