Sasin: Polityka klimatyczna UE to największe wyzwanie stojące przed Polską

20 stycznia 2020, 09:00 Energetyka
Jacek Sasin (5)

Przed Polską w najbliższej dekadzie stoją poważne wyzwania. Dotyczą one głównie polityki klimatyczno–energetycznej UE. Mamy jednak dobry plan, który pozwoli im sprostać – powiedział w sobotę w Radiowej Jedynce wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polityka klimatyczna

Minister Aktywów Państwowych powiedział w sobotniej audycji w Radiowej Jedynce, że z jego punktu widzenia największym wyzwaniem stojącym w tej chwili przed Polską jest polityka klimatyczna UE i transformacja energetyczna. – Polska jako kraj członkowski bierze w niej czynny udział. To ogromne wyzwanie. Oznacza to,  że będziemy musieli przebudować naszą gospodarkę, energetykę opartą przede wszystkim na węglu z myślą o celu, jaką jest neutralność emisyjna – powiedział Jacek Sasin przypominając, że Europa zdecydowała się osiągnąć  neutralność klimatyczną  do 2050 roku.

Dodał, że osiągnięto sukcesy dotyczące wsparcia finansowego dla  działań, w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. – Jest propozycja, aby 26 procent z tego funduszu trafiło do Polski – to wymiar finansowy do 100 mld zł. To potężna szansa, by tę transformację przeprowadzić, ale wymaga to ogromnego wysiłku – dodał.

Atom

Jacek Sasin kontynuował,  że Polska stoi przed wyzwaniem, jakim jest wdrożenie energetyki jądrowej. – W obliczu wymagań stawianym polskiej energetyce przez UE i potrzebę transformacji, musimy szukać komponentów, które pozwolą tym wymogom sprostać – argumentował wicepremier.

Fuzje

Jacek Sasin powiedział w Radiowej Jedynce, że jego resort chce także umożliwić procesy integracyjne spółek skarbu państwa. –  Proces taki trwa już w przypadku PKN Orlen i Grupy Lotos. Chcemy tworzyć podmioty, które będą mogły się szybciej rozwijać, inwestować i konkurować na rynku europejskim – powiedział wicepremier.

Opracowanie: Bartłomiej Sawicki