Będą podwyżki dla górników w PGG. Strajk w Warszawie ma zostać odwołany

20 lutego 2020, 17:00 Alert
Jacek Sasin MAP
Jacek Sasin. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Jest porozumienie ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej; od 1 stycznia br. płace w PPG wzrosną o 6 procent – poinformował w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że górnicy odwołują zaplanowane protesty: referendum strajkowe i manifestację w stolicy.

Porozumienie osiągnięte

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej wznowili w czwartek rozmowy z zarządem tej największej spółki wydobywczej oraz przedstawicielami strony rządowej. W rozpoczętym w południe w Katowicach spotkaniu udział wzięli m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin i jego zastępca Adam Gawęda.

– W obecności wicepremiera Jacka Sasina i wiceministra Adama Gawędy, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zarząd Polskiej Grupy Górniczej i organizacje związkowe działające w PGG porozumiały się dzisiaj w sprawach płacowych. Porozumienie zakłada podwyżkę w wysokości 6 proc. oraz rozpoczęcie dyskusji nad systemową reformą sektora węgla kamiennego – czytamy w komunikacie PGG.

Podwyżki i działania ograniczające import węgla 

Porozumienie zawarli przedstawiciele zarządu i central związkowych działających w spółce. Zakłada ono podniesienie wynagrodzeń o 6 proc. od 1 stycznia 2020 roku oraz powrót do negocjacji płacowych we wrześniu tego roku. „Dodatkowo strony ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach” – podała spółka.Po wynegocjowaniu porozumienia związkowcy postanowili zawiesić akcję protestacyjną, co oznacza, że zaplanowane na 25 lutego referendum strajkowe oraz manifestacja 28 lutego w Warszawie nie odbędą się.

Strajk zawieszony, protest odwołany 

Przekazał, że górnicy odwołali zaplanowane protesty: referendum strajkowe i manifestację w Warszawie. Chodzi o planowane na najbliższy wtorek 25 lutego referendum strajkowe oraz na 28 lutego manifestację w stolicy.- Protest zostaje zawieszony, chciałbym podziękować przedstawicielom central związkowych, dobry kompromis został osiągnięty – powiedział Sasin.

Stanowisko Ministerstwa 

W trakcie negocjacji ustalono też, że do 21 kwietnia dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami central związków zawodowych, na którym strony przedstawią koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wyraził zadowolenie z zawarcia kompromisu. Ocenił, że „otwiera on drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego”.

„Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską” – skomentował wicepremier.

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda podkreślił merytoryczny charakter dyskusji ze stroną związkową. „Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie usiądziemy do stołu rozmów nad systemowymi rozwiązaniami dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Obie strony okazały wolę wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia obecnych problemów i wypracowania rozwiązań stabilizujących jego sytuację w najbliższych latach” – powiedział Gawęda.

Polska Agencja Prasowa

Minister będzie namawiał energetykę do porzucenia importu węgla