Sasin: Rozmowy ze stroną społeczną są finalizowane. NABE powstanie na początku 2022 roku

16 listopada 2021, 06:15 Energetyka

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że rząd finalizuje rozmowy ze stroną społeczną w sprawie NABE, która powstać ma na początku 2022 roku. – Potem jeszcze potrzebna będzie notyfikacja w Komisji Europejskiej – dodał wicepremier.

Briefing prasowy wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego. Fot. zrzut ekranu
Briefing prasowy wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego. Fot. zrzut ekranu

– Nie mamy innego wyjścia, jak iść w tym kierunku. To, że powstał projekt NABE nie wynika z naszych chęci dokonywania zmian strukturalnych w obszarze energetyki dla samych zmian, ale to jest konieczność dostosowywania się do polityki klimatycznej Unii Europejskiej i konieczności transformacji energetycznej, również przeprowadzania dużych inwestycji przez spółki Skarbu Państwa, które nie są w stanie inwestycji w obszary czystej energetyki dokonywać, mając obciążenie w postaci energetyki węglowej. Ten projekt musi być zrealizowany – powiedział minister Sasin w rozmowie w Polską Agencją Prasową.

– Finalizujemy w tej chwili rozmowy ze stroną społeczną, ono jest w zasięgu ręki w tej chwili i nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby ten proces sfinalizować. To powinno nastąpić na początku przyszłego roku jeśli chodzi o działania, które podejmujemy tutaj. Jest jeszcze kwestia notyfikacji w Komisji Europejskiej i tam już trudno zarysowywać jakieś terminy. Jestem przekonany, gdyż pierwsze rozmowy na to wskazują, że po stronie KE jest zrozumienie, że nasze działania są konieczne – zaznaczył.

Projekt transformacji sektora energetycznego przewiduje nabycie przez Skarb Państwa od PGE, Enei i Tauronu wszystkich aktywów związanych z wytwarzaniem energii w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym i brunatnym, w tym spółek serwisowych świadczących usługi na ich rzecz. Wśród nabywanych aktywów znajdą się również kopalnie węgla brunatnego, a przedmiotem wydzielenia nie będą aktywa ciepłownicze.

Nabycie ma być poprzedzone reorganizacją wewnętrzną koncernów energetycznych, procesem due diligence i wyceny wydzielanych aktywów. Skarb Państwa ma dokonać integracji nabytych aktywów w ramach jednego podmiotu, a integratorem ma być PGE GiEK, która będzie działać pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Zielona moc energetyki polskiej pod pręgierzem rozmów ze stroną społeczną o NABE (RELACJA)