Saudowie nie zwiększą dostaw ropy do Chin

21 maja 2015, 08:16 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński)

Jak informuje agencja Reutres powołując się na swoje źródła Arabia Saudyjska odmówiła Chinom zwiększenia dostaw ropy naftowej.

Wcześniej Joint Organisations Data Initiative (JODI) poinformowała, że w marcu eksport saudyjskiej ropy osiągnął najwyższy od 2005 roku poziom 7,9 mln baryłek dziennie.

Saudowie odrzucili prośbę Chinaoil oraz Unipecu (spółki handlowe PetroChina oraz Sinopec – przyp. red.) w sprawie dodatkowych dostaw ropy w maju oraz czerwcu, zmuszając tym samym chińskie firmy do poszukiwania surowca Zachodniej Afryce, Omanie oraz Rosji.

Jak powiedział agencji szef analizy Thomson Reuters Oil Research and Forecasts do spraw rynków azjatyckich Yan Chong Yaw w maju łączny udział Arabii Saudyjskiej na chińskim rynku znacząco się zmniejszył, zauważalne było także zmniejszenie dostaw surowca do Chin.

Tymczasem pod koniec kwietnia Arabia Saudyjska stwierdziła, że w celu utrzymania poziomu wydobycia ropy oraz swoich udziałów w rynku jest w razie potrzeby gotowa do zwiększenia dostaw do Chin.