Schröder broni Rosji w sprawie Nawalnego

9 października 2020, 07:15 Alert

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder został skrytykowany z niemieckich mediach za to, że że zaprzeczał, że to Rosja jest odpowiedzialna za otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Kandydat na przewodniczącego CDU Norbert Röttgen oskarżył Schrödera o to, że próbuje on ukryć odpowiedzialność Moskwy za próbę zabójstwa.

Schroeder
Gerhard Schroeder i Władimir Putin. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Schröder a sprawa Nawalnego

– To zachowanie pana Schrödera napełnia wiele osób w Niemczech wstydem, myślę, że w jego partii i poza jego partią – powiedział Röttgen Bildowi, dodając, że były kanclerz był opłacany przez rosyjskie państwowe firmy energetyczne. Schröder jest bliskim przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina, który w środę skończył 68 lat. Tuż przed odejściem od władzy w 2005 roku, Schröder zatwierdził budowę pierwszego gazociągu Nord Stream.

– Nawalny oskarżył Gerharda Schroedera, lobbysty Gazpromu i Rosnieftu krytykującego ustalenia na temat Nowiczoka o znajdowanie się na liście płac tych firm. – Nie mam dokumentu pokazującego czarno na białym: „tutaj, Panie Schroeder, ma pan teczkę pełną pieniędzy”. Nie mam jednak wątpliwości, że dostaje pieniądze pod przykrywką (od Kremla – red.) – ocenił opozycjonista odwołując się do swej wieloletniej analizy funkcjonowania tych firm w pracy prawnika. Jego zdaniem działania tego typu osłabiają Rosję, czego przykładem może być utrata konkurencyjności tamtejszego przemysłu kosmicznego, który w dwudziestym wieku był źródłem dumy Rosjan – pisaliśmy na łamach BiznesAlert.pl.

Schröder bronił się na łamach mediów: – Oczywiście obawiam się, że mogło to być otrucie, ale to, co się teraz dzieje, to tak naprawdę spekulacja, ponieważ nie ma żadnych uzasadnionych faktów, przynajmniej dotyczących tego, kto jest odpowiedzialny za ten atak na pana Nawalnego – powiedział Schröder. W wywiadzie dla Bilda Nawalny oskarżył Schrödera o bycie „chłopcem na posyłki dla Putina”. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział w Bundestagu, że jeśli Rosja nie dostarczy jasnych informacji o otruciu Nawalnego, „ukierunkowane i proporcjonalne sankcje wobec odpowiedzialnych są nieuniknione”.

BBC/Michał Perzyński

Jakóbik: Nawalny chce sankcji wobec wewnętrznego kręgu Putina. Czas zablokować Nord Stream 2