Sejm przyjął nowelę dotyczącą wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego

16 kwietnia 2021, 06:45 Alert

Sejm w czwartek znowelizował przepisy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, wprowadzające m.in. regulacje dotyczące Funduszu Modernizacyjnego. Pozwolą one ubiegać się o wsparcie z tego funduszu. Za uchwaleniem ustawy głosowało 440 posłów, jeden był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu. Teraz nowela ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw trafi do Senatu.

Sejm RP. Fot. BiznesAlert
Sejm RP. Fot. BiznesAlert

Wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego

Przed ostatecznym głosowaniem posłowie odrzucili kilka poprawek, jakie zaproponowano do noweli. Przewidywały one m.in. włączenie do procesu udzielania wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego (FM) samorządów, środowisk naukowych oraz przedstawicieli społeczeństwa. Kolejna poprawka przewidywała, że 100 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji miałaby trafić na wyodrębniony rachunek bankowy NFOŚiGW. Obecnie na cele klimatyczne przeznacza się połowę wpływów z dochodów z aukcji.

W trakcie procedowania projektu w Sejmie resort klimatu i środowiska zapewniał, że 100 procent środków, jakie Polska uzyska z Funduszu Modernizacyjnego, trafi na transformację energetyki. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do regulacji UE dotyczących zasad funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji w latach 2021-2030. Wprowadza m.in. procedury ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego. Na Fundusz trafiają środki ze sprzedaży 2 procent ogólnej puli uprawnień do emisji w ramach systemu EU-ETS. Przeznaczone są na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w państwach UE. Z FM mogą korzystać kraje, gdzie w 2013 roku PKB per capita było niższe niż 60 procent średniej dla całej UE.

W ramach Funduszu Modernizacyjnego Polska może skorzystać z ponad 43 procent dostępnej puli – środków ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość, w zależności od cen rynkowych, to od 2 do 4,8 mld euro. Finansowanie z funduszu ma iść na wskazane cele – m. in. wytwarzanie energii z OZE, ciepłownictwo, magazyny energii, sieci – w tym ciepłownicze, transformacja regionów uzależnionych od stałych paliw kopalnych, transformacja sektorów transportu, budownictwa i odpadów. W noweli przewidziano procedurę ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego. Podstawową procedurą będą konkursy. Operatorem Funduszu będzie w Polsce NFOŚiGW, a nadzór będzie sprawował minister ds. klimatu.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

NFOŚiGW będzie krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego