Sekściński: Niekończąca się opowieść o OZE

25 marca 2014, 13:44 Energetyka
Arkadiusz Sekściński

Jak poinformował portal reo.pl, ostatnia wersja porządku dzisiejszych obrad rządu nie zawiera punktu przewidującego rozpatrzenie ustawy o OZE.

– Dziś projekt ustawy o OZE znów nie znalazł się na posiedzeniu rządu. Nic nie wiem na temat prac nad ustawą – wydaje się że projekt ustawy czeka po prostu w kolejce. Jakiś czas temu resort gospodarki informował, że Rządowe Centrum Legislacji zakończyło prace i projekt ustawy czeka tylko na rozpatrzenie przez Radę Ministrów. Wiadomo już że projekt ustawy nie trafi do końca marca do Sejmu – informuje dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

– Z analiz wynika, że tylko pilne przyjęcie ustawy może ustabilizować rynek zielonych certyfikatów. Zanim prawo zostanie uchwalone, notyfikowane w Komisji Europejskiej, zanim minie rok okresu przejściowego, to będzie okres co najmniej 2 lat. Jeżeli nowe mechanizmy wsparcia nie zaczną działać przed 2017 rokiem to będziemy mieli do czynienia z trwałą nadwyżką certyfikatów na rynku, co spowoduje spadek ceny certyfikatów i de facto wtedy żadne mechanizmy wspomagania rozwoju branży mogą nie zadziałać – twierdzi rozmówca BiznesAlert.pl.

 

– Ten problem został przykryty wiecznym oczekiwaniem na przyjęcie ustawy. Mam jednak przekonanie, że ta opowieść zakończy się happy endem – kończy Sekściński.