Sekściński: PGNiG rozmawiało z Timmermansem o finansowaniu projektów gazowych

29 czerwca 2020, 11:00 Energetyka

Wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński wypowiedział się na temat strategicznych planów spółki podczas konferencji EuroPOWER & OZE Power pod patronatem BiznesAlert.pl.

Frans Timmermans. Źródło: Flickr
Frans Timmermans. Źródło: Flickr

Plany rozwoju PGNiG

– Jako PGNiG bardzo aktywnie angażujemy się w spełnianie nowych wytycznych w Unii Europejskiej. Dotychczas obrane kierunki są dla nas kluczowe, ale naszą działalność uzupełniamy o nowe kierunki, jak wodór. Europa idzie w tym kierunku, my zdecydowaliśmy się na uruchomienie programu wodorowego wartego 31 milionów złotych. Mamy przygotowane stadium wykonalności dla instalacji, która wytwarzać będzie zielony wodór. Biometan również powinien zostać zaakcentowany w naszej strategii. PGNiG wydobywa niecałe 4 mld m sześc. gazu. Mamy tymczasem możliwość produkcji nawet 8 mld m sześc. biometanu, zastanawiamy się ile oczyszczonego biometanu moglibyśmy wtłoczyć do sieci. Ten kierunek wymaga dokładnej analizy, może być to kolejny alternatywny kierunek pozyskiwania gazu – powiedział Arkadiusz Sekściński.

– Metan cieszy się coraz większym zainteresowaniem w sektorze transportu, czy ciepłownictwa. Chcemy więc pozyskiwać gaz z kolejnych źródeł, najchętniej z zasobów własnych. Mamy koncesje na Szelfie Norweskim, po zakończeniu projektu Baltic Pipe będzie to gaz, który będzie wykorzystywany w Polsce – dodał.

– Monitorujemy otoczenie zewnętrzne. Prezes Kwieciński rozmawiał z wiceprzewodniczącym KE Timmermansem o biogazie, była mowa o unijnym finansowaniu takich projektów. Chcemy utrzymać poziom wydobycia gazu z polskich źródeł i rozszerzyć go o nowe. Realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw gazu od dłuższego czasu, ale staramy się też realizować nowe pomysły – powiedział wiceprezes PGNiG.

Opracował Michał Perzyński