Sektor gazowy w obliczu niepewności kryzysu energetycznego. Rozmowy Gaz System Forum

6 października 2022, 09:20 Alert

30 września odbyła się kolejna edycja Gaz-System FORUM spotkania z klientami i partnerami biznesowymi spółki. W warsztatach uczestniczyło blisko 120 osób reprezentujących krajowych i zagranicznych klientów, a prawie 250 osób śledziło transmisję online.

Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.
Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.

W tym roku do kluczowych tematów poruszanych w trakcie warsztatów należały kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw, działaniami łagodzącymi skutki trwającego kryzysu energetycznego, jak również uruchomieniem nowych połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją oraz Danią.

Spotkanie zainaugurował Marcin Kapkowski, wiceprezes Gaz-Systemu. – Sektor gazowy znajduje się obecnie w bardzo specyficznej sytuacji, działa w warunkach nieprzewidywalności. Trwają debaty i dyskusje, jak ma w przyszłości ma wyglądać model rynku gazu i cały model rynku energii w Europie. Gaz-System również uczestniczy aktywnie w tych debatach. Przed nami trudny i wymagający rok gazowy 2022/2023. Wspólnie z państwem chcemy się do niego jak najlepiej przygotować, dlatego tegoroczne warsztaty poświęcamy omówieniu aktualnej sytuacji sektora rynku gazu i wyzwań, które postawił przed nami obecny kryzys energetyczny i konsekwencje trwającej w Ukrainie wojny – podkreślił Marcin Kapkowski.

Przedstawiciele ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki i ENTSOG zaprezentowali szczegółowe analizy dotyczące funkcjonowania sektora gazu ziemnego w warunkach kryzysu energetycznego, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i rozwiązań łagodzących skutki obecnej sytuacji. Uczestnicy forum mogli również uzyskać aktualne informacje na temat funkcjonowania systemu przesyłowego w Ukrainie, które zaprezentował przedstawiciel TSO UA.

Kończący się rok gazowy 2021/2022 był także doskonałą okazją do omówienia zakończonych w tym roku strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, w tym uruchomienia połączeń z Litwą, Słowacją oraz Danią.

Przedstawiciele Gaz-System oraz Amber Grid, Eustream i Energinet mówili o szczegółach realizacji tych projektów, a także korzyściach z istnienia nowych interkonektorów dla ościennych rynków gazu. W trakcie spotkania klienci zapoznali się także z informacjami na temat eksploatacji Terminalu LNG w Świnoujściu i realizowaną obecnie jego rozbudową , założeniami taryfy na 2023 rok dla Krajowego Systemu Przesyłowego i Systemu Gazociągów Tranzytowymi oraz szczegółami ostatnich zmian w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.

Gaz-System/Mariusz Marszałkowski

Perzyński: Wszystko, co trzeba wiedzieć o Baltic Pipe