Senat USA przyjął rezolucję potępiającą rosyjską agresję i budowę Nord Stream 2

18 lipca 2019, 12:15 Alert
senat usa kapitol
Kapitol. Źródło: Wikicommons

Amerykański senat oczekuje pokojowych, wolnych i uczciwych wyborów parlamentarnych na Ukrainie i pogratulował jej udanego przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich.

Senat jednogłośnie przyjął rezolucję z okazji piątej rocznicy Rewolucji Godności i na cześć pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Stany Zjednoczone potępiają w niej między innymi agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz budowę Nord Streamu 2, którą senatorzy nazywają „poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego, mającym na celu dalsze osłabienie stabilności gospodarczej Ukrainy i grożącym zwiększeniem podatność kraju na dalsze rosyjskie ataki militarne”.

Senat wezwał w swojej rezolucji rząd Stanów Zjednoczonych, jak również jego międzynarodowych sojuszników i partnerów, do utrzymania silnego systemu sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej, dopóki nie dotrzyma ona swoich międzynarodowych zobowiązań wobec Ukrainy, w tym nie wywiąże się z założeń memorandum budapeszteńskiego w sprawie gwarancji bezpieczeństwa i z porozumień z Mińska.

Senat „zachęca też rząd Ukrainy do dalszego wdrażania kluczowych reform w celu zwalczania korupcji, budowania silnego i wolnego rynku oraz wzmocnienia demokracji i rządów prawa”. Wcześniej amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała nowe sankcje wobec Rosji ze względu na ingerencję Kremla w wybory na Ukrainie.

Unian/Joanna Kędzierska