Senat USA za nowymi sankcjami wobec Rosji. Czas na decyzję Trumpa

28 lipca 2017, 09:45 Alert
kremlinru
Prezydenci Rosji i USA spotkali się w czasie szczytu G20 (fot. Kremlin.ru)

Senat USA przegłosował ustawę o sankcjach wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Senatorowie USA kilka godzin temu uchwalili ustawę o nowych sankcjach wymierzonych przeciwko Rosji, Iranowi i Korei Północnej. Za ustawą przyjętą dwa dni temu przez Izbę Reprezentantów głosowało 98 senatorów . Tylko 2 było jej przeciwnych.

Tym razem Republikanie i Demokracie wykazali pełną zgodność w obronie interesu narodowego Podobną zgodność zademonstrowali deputowani w Izbie Reprezentantów, gdzie za ustawą o sankcjach padło 419 głosów, a tylko 3 było przeciw.Aby sankcje weszły w życie ustawę musi jeszcze podpisać Prezydent USA. Może ją też zawetować. W tym przypadku ustawa wróci d Kongresu, gdzie do do odrzucenia prezydenckiego weta konieczne jest 2/3 głosów senatorów i deputowanych.

Ostry sprzeciw ustawa o sankcjach napotyka nie tylko w Moskwie. Gwałtownie oprotestowała nowe sankcje także Komisja Europejska. Podając dwa powody – sankcje będą przez USA stosowane wobec europejskich koncernów współpracujących finansowo i strukturalnie z rosyjskimi koncernami przede wszystkim z sektora energii. Drugi powód to bezpośrednie zagrożenie przez wspomniane sankcje realizacji projektu Nord Stream 2. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział, że Unia Europejska formalnie zareaguje na nowe sankcje USA w ciągu kilku najbliższych dni.

Powodem sankcji wobec Rosji jest po pierwsze usiłowanie ingerencji w prezydencką kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych oraz łamanie praw człowieka, aneksja Krymu. Po drugie operacje wojenne przeciwko Ukrainie.

Teresa Wójcik