Senat USA chce uznać Rosję za państwo terrorystyczne

28 lipca 2022, 10:15 Alert

Senat jednogłośnie uchwalił niewiążącą rezolucję, w której wezwał sekretarza stanu Antonego J. Blinkena do uznania Federacji Rosyjskiej jako kraju sponsora terroryzmu, ze względu na wspierane i dokonane przez nią działania w Czeczenii, Gruzji, Syrii i na Ukrainie, które skutkowały śmiercią niezliczonej liczby niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci.

Flaga USA. Fot. freepik.com.
Flaga USA. Fot. freepik.com.

Uchwalenie przez Senat rezolucji spowodowało wywarcie jeszcze większej presji Kongresu na administrację Bidena, aby dodać Rosję do listy państw wspierających terroryzm. Na liście tej znajdują się kraje takie jak: Kuba, Korea Północna, Iran i Syria. Kongres zatwierdził także ponad 50 miliardów dolarów wsparcia na pomoc dla Ukrainy.

– Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej popełniły liczne zbiorowe egzekucje na niewinnych cywilach i próbowały ukryć swoje okrucieństwa pozostawiając liczne groby na terenie całej Ukrainy – dowiadujemy się z ustawy Senatu.

Prezydent Ukrainy

Coraz bardziej słychać echa przeszłych wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego, w których podkreślał on przez całą wojnę, że rosyjskie siły zbrojne dokonywały brutalnych aktów przeciwko cywilom takich jak gwałty, morderstwa i tortury, które są jednoznaczne z terroryzmem.

The New York Times/Jakub Sadowski

Wiśniewska: Sankcje unijne są coraz mniej restrykcyjne