Serinus czeka na spadek podatku od wydobycia na Ukrainie

20 lipca 2015, 08:21 Alert

(Parkiet/CIRE)

W ubiegłym roku ukraiński rząd podniósł podatki od wydobycia gazu, teraz zapowiada ich obniżenie. Jak czytamy w “Parkiecie”, jeśli do tego dojdzie, mocno zaangażowany w poszukiwania i wydobycie węglowodorów na Ukrainie Serinus Energy zamierza zwiększyć produkcję i podjąć prace nad nowymi odwiertami.

Jak relacjonuje gazeta giełdy, po tym jak ukraiński rząd zwiększył podatek od wydobycia gazu w przypadku odwiertów o głębokości do 5 km do 55 proc., a w przypadku głębszych odwiertów do 29 proc., wiele firm – w tym Serinus Energy – zdecydowało o ograniczeniu działalności w tym kraju. W efekcie zamiast spodziewanego wzrostu wpływów do budżetu, wzrost podatku doprowadził do spadku wydobycia na Ukrainie.

Od października podatki w przypadku istniejących odwiertów mają spaść do poziomu odpowiednio do 29 proc. i 14 proc., a dla nowych odwiertów od początku przyszłego roku będą na poziomie 10- 20 proc.
Komentując w “Parkiecie” decyzję ukraińskiego rządu wiceprezes Serinus Energy Jakub Korczak zwraca uwagę, że obniżenie stawek od wydobycia gazu oznacza w praktyce powrót do poziomu sprzed ubiegłorocznej podwyżki. Jednocześnie zapowiada, że po ich wejściu w życie Serinus Energy będzie gotowy do zwiększeniem produkcji i rozpoczęcia prac nad nowymi odwiertami.

Gazeta giełdy zwraca uwagę, że 2015 rok jest trudny dla Serinusa, bo oprócz problemów na Ukrainie, gdzie zwolniono niemal połowę załogi, grupa była zmuszona ze względu na lokalne protesty do wstrzymania produkcji w na polu Sabria w Tunezji.