Shale Gas Europe: Wyniki poszukiwań gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii są zachęcające

6 listopada 2014, 11:00 Energetyka

Jak poinformował gazlupkowy.pl, firma IGas, poinformowała o obiecujących wynikach poszukiwania gazu łupkowego w Barton Moss, w północno – zachodniej części Wielkiej Brytanii. 

Badania sejsmiczne złóż.

Według firmy właściwości skał łupkowych w formacji Bowland są porównywalne do amerykańskich formacji Marcellus czy Fayetville. Szacuje, że na terenie posiadanych koncesji może znajdować się od 962 mld do 4,16 bln m sześc. gazu.

Wyniki z Barton Moss to ważna informacja dla zrozumienia ułożenia struktur i zasobów w formacji. Wyniki pomogą dopasować program i ocenić potencjał złoża. Pogłębione badania rdzeni podjęte obecnie będą źródłem nie do przecenienia przy przyszłym projektowaniu prac przy uzyciu hydraulicznego kruszenia – informuje IGas w komunikacie dla BiznesAlert.pl.  – Wyniki te w połączeniu z wcześniejszymi z odwiertu Ince Marshes-1, gdzie trafiliśmy na cienką formację łupkową z dobrym potencjałem, oraz nadchodzące prace na odwiercie Ellesmere Port pomogą lepiej zdefiniować całkowity potencjał koncesji Igas na północnym zachodzie Wielkiej Brytanii.

– Rezultaty prac IGas z Barton Moss są zachęcające. Potencjalnie w Europie znajdują się biliony metrów sześciennych możliwego do wydobycia gazu ziemnego ale tylko dzięki poszukiwaniom dowiemy się, jak wiele z tych zasobów jest ekonomicznie opłacalne do eksploatacji, Wtedy dowiemy się, czy gaz łupkowy stanie się ważną częścią europejskiego miksu energetycznego – mówią naszemu portalowi przedstawiciele Shale Gas Europe.