Shell rezygnuje z udziału w Nord Stream 2 przez wojnę

28 lutego 2022, 19:14 Alert

Zarząd Shella ogłosił dzisiaj, że zamierza wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi z rosyjskim gigantem, w tym z 27,5 procent udziałów w spółce Sachalin-II LNG, 50 procent udziałów w Salym Petroleum Development oraz przedsięwzięciu energetycznym Gydan. Shell zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2
Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Shell rezygnuje z Nord Stream 2

– Jesteśmy wstrząśnięci utratą życia na Ukrainie, nad którą ubolewamy, wynikającą z bezsensownego aktu militarnej agresji, który zagraża bezpieczeństwu Europy – powiedział dyrektor generalny Shella, Ben van Beurden. Shell będzie również współpracować z partnerami pomocowymi i organizacjami humanitarnymi, aby pomóc w akcji humanitarnej.

– Naszą decyzję o zerwaniu współpracy z Gazpromem podejmujemy z przekonaniem. Nie możemy – i nie będziemy – stać z boku. Naszym bezpośrednim celem jest bezpieczeństwo naszych ludzi w Ukrainie i wspieranie naszych ludzi w Rosji. W rozmowach z rządami na całym świecie omówimy również szczegółowe konsekwencje biznesowe, w tym znaczenie bezpiecznych dostaw energii do Europy i innych rynków, zgodnie z odpowiednimi sankcjami – powiedział van Beurden.

Na koniec 2021 roku Shell miał około 3 miliardów dolarów w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji. Decyzja o rozpoczęciu procesu wyjścia z joint venture z Gazpromem i podmiotami powiązanymi wpłynie na wartość księgową rosyjskich aktywów Shella i doprowadzi do utraty ich wartości.

Shell/Financial Post/Michał Perzyński