Shell wyciąga rękę do rosyjskich firm zagrożonych sankcjami

5 czerwca 2015, 10:24 Alert
Sachalin 2
Projekt wydobywczy Sachalin 2

(CIRE/Wojciech Jakóbik)

Shell oczekuje, że projekt Sachalin 2 Rosnieftu zostanie rozbudowany. Posiada 27,5 procent projektu wydobycia gazu na Sachalinie i budowy gazoportu Far East LNG. Ostatnio Rosnieft zapowiedział, że być może zrewiduje projekt ze względu na problemy finansowe wynikające z sankcji zachodnich nałożonych na tę firmę przez USA i Unię Europejską w odpowiedzi na agresję na Ukrainie.
Dyrektor Shella Ben van Beurden ma zamiar odwiedzić Petersburg podczas tamtejszego Forum Ekonomicznego.

W czwartek Novatek podpisał kolejny w tym tygodniu kontrakt na sprzedaż gazu LNG z projektu Jamał LNG, tym razem z Shell International Trading Middle East.

Czwartkowy kontrakt Novateku z Shell International Trading Middle East dotyczy sprzedaży ok. 0,9 mln ton LNG rocznie przez okres 20 lat.

Przypominamy, że we wtorek Novatek podpisał kontrakt na sprzedaż LNG z projektu Jamał LNG z francuskim koncernem ENGIE (dawniej GDF Suez). Zgodnie z tą umową Francuzi mają kupować około 1 mln ton LNG rocznie przez 23 lata.

Novatek ma 60 proc. udziałów w projekcie Jamał LNG, a po 20 proc. mają Total i CNPC. Rozpoczęcie produkcji przez terminal planowane jest na 2017 rok.

Firma ta również została obłożona sankcjami Zachodu, odcinającymi ją od współpracy i pieniędzy.