Siemens deklaruje, że porzuci biznes w Rosji

12 maja 2022, 10:00 Alert
Siemens_München_Martinstr
fot. WIkimedia Commons

Niemiecki koncern Siemens podjął decyzję o wycofaniu się z działalności na terenie Rosji. 

– Firma wszczęła postępowanie w sprawie likwidacji działalności przemysłowej i wszelkiej działalności gospodarczej na terenie Rosji. Po rozpoczęciu wojny Siemens wstrzymał wszystkie nowe transakcje i dostawy międzynarodowe do Rosji i Białorusi. Kompleksowe sankcje międzynarodowe oraz obecne i potencjalne środki zaradcze mają wpływ na działalność firmy w Rosji, w szczególności na obsługę i konserwację kolei – głosi komunikat firmy.

– Potępiamy wojnę na Ukrainie i postanowiliśmy przeprowadzić uporządkowany proces likwidacji naszej przemysłowej działalności w Rosji. Nie była to łatwa decyzja, biorąc pod uwagę nasz obowiązek dbałości o naszych pracowników i wieloletnie relacje z klientami na rynku, na którym działamy od prawie 170 lat – powiedział Roland Busch, prezes i dyrektor generalny Siemens AG.

Siemens był wielokrotnie oskarżany o bycie negatywnym bohaterem w procesie obchodzenia sankcji europejskich na Rosję. Jednym z najgłośniejszych przykładów było dostarczenie do Rosji turbin, które później posłużyły do budowy dwóch elektrowni na terenie okupowanego Krymu. Spółka miała po tym działaniu zawiesić swoją działalność w Rosji, jednak powróciła po czasie do współpracy. Efektem tego było m.in. dostarczenie silników do pomp głębinowych na Krymie.

Czy firmy zachodnie znów łamią sankcje wobec Rosji na Krymie? Tym razem chodzi o dostawy wody