Siemoniak: Chcemy przyspieszyć tworzenie szpicy NATO

6 lutego 2015, 10:50 Bezpieczeństwo

– Polska jest gotowa być państwem ramowym sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości NATO, czyli szpicy – poinformował w czwartek w Brukseli wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak na spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

Podczas obrad 5 lutego w Brukseli koncentrowano się na głównie na postępach we wdrażaniu postanowień szczytu NATO w Newport we wrześniu 2014 r. oraz aktualnej sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego.

W czwartek w Kwaterze Głównej NATO odbyło się pierwsze spotkanie szefów resortów obrony od walijskiego szczytu, gdzie zdecydowano o reformie Sił Odpowiedzi NATO – w ich ramach mają powstać tzw. połączone siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force, VJTF).

– Gotowi jesteśmy robić dużo na rzecz tych sił VJTF, gotowi jesteśmy gościć ich ćwiczenia w Polsce. Też gotowi jesteśmy podjąć się roli państwa ramowego pośród kilku sojuszników. To podkreśla, jak wielką wagę do tego przedsięwzięcia przywiązujemy – podkreślił minister Siemoniak. – Naszą ambicją jest to, żeby te terminy nie były takie, jak wcześniej planowano, tzn. nie początek 2017 r., ale żeby w czasie szczytu w Warszawie w 2016 siły natychmiastowego reagowania były już w pełni gotowości.

– W tych wszystkich obszarach, na których nam bardzo zależy, przede wszystkim na tworzeniu sił natychmiastowego reagowania, tzw. VJTF, w kwestiach, które dotyczą ciągłej rotacyjnej obecności sojuszników na terytorium Polski i roli korpusu w Szczecinie z satysfakcją odnotowuję, że prace przebiegają dobrze. Te decyzje dzisiaj podejmowane potwierdzają taki kształt tych sił, tzw. szpicy, na jakim nam zależy – ocenił minister.

Przed południem w Kwaterze Głównej NATO, wicepremier Siemoniak uczestniczył w sesji roboczej Komisji NATO-Gruzja (NGC), podczas której zaakcentowano, iż Gruzja to silny i aktywny partner NATO, chętny do pogłębienia swojej współpracy z Sojuszem.

Szef polskiego resortu obrony spotkał się z Sekretarzem Obrony USA oraz ze swoimi odpowiednikami z Danii i Niemiec – państwami, które wspólnie z Polską tworzą szczeciński Korpus Północno-Wschodni oraz ministrami obrony Bułgarii, Kanady i Gruzji.

Źródło: MON