Siemoniak: Czechy to najbliższy sojusznik regionalny Polski

27 lutego 2015, 11:30 Bezpieczeństwo
Tomasz Siemoniak

– Polska widzi w Republice Czeskiej swojego najbliższego sojusznika w regionie. (…) Współpracujemy w ramach NATO i UE. Mamy wiele projektów, które należy rozwijać w ramach współpracy dwustronnej i V4 – powiedział w czwartek wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas spotkania z ministrem obrony Czech Martinem Stropnickym w Pradze.

– Widzimy duży potencjał we współpracy w ramach UE. Chodzi tu o wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony. W 2016 roku dyżur pełnić będzie wyszehradzka grupa bojowa. Wiążemy duże nadzieje z prezydencją czeską, a później polską. Mamy tu wiele planów i pomysłów. (…) To ważna wizyta w ważnym momencie. Czechy to jeden z naszych od lat bliskich partnerów, który tworzył Grupę Wyszehradzką, który w NATO szedł z nami ręka w rękę. Czechy jednoznacznie wspierały pakiet z Newport. – powiedział minister Siemoniak.

Z kolei czeski minister obrony mówiąc o współpracy dwustronnej oraz tej w ramach sojuszu NATO i UE zaznaczył, że Polska jest jednym z najważniejszych sojuszników Czech w NATO i UE. – Mówiliśmy o naszych zadaniach i celach, o znaczeniu obronności w ramach V4. Republika Czeska w lipcu przejmuje przewodnictwo w czwórce wyszehradzkiej, następnym przewodzącym państwem będzie Polska. Chcemy ten fakt wykorzystać do jeszcze lepszego zacieśnienia współpracy. – powiedział minister obrony Czech.

Szefowie resortów obrony Polski i Czech omówili także w trakcie spotkania sytuację w regionie. – Rozmawialiśmy z panem ministrem o tym, co dzieje się na wschodzie Europy, co dzieje się na Ukrainie. Jestem przekonany, że ten kryzys będzie długotrwały i będzie angażował nasze państwa, NATO i UE. Szczególne znaczenie ma jedność Zachodu, NATO i UE wobec tego kryzysu. Rozmawialiśmy też o innym kryzysie u granic Europy, o kryzysie wokół państwa islamskiego. Tutaj nasze państwa są też zaangażowane w tę sprawę. – powiedział po spotkaniu szef polskiego MON.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej