Siemoniak: LITPOLUKRBRIG będzie tworzona szybciej

19 grudnia 2014, 12:38 Bezpieczeństwo

Przebywający z wizytą w Polsce Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwiedził w czwartek dowództwo  wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG w Lublinie. Prezydentowi towarzyszył wiceprezes Rady Ministrów, szef MON Tomasz Siemoniak.

 

Podczas spotkania z mediami wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział, że dzisiejsza wizyta prezydenta Ukrainy w Lublinie potwierdza znaczenie tego wielkiego wspólnego przedsięwzięcia, które realizowane jest przez Polskę, Ukrainę i Litwę – Ta wizyta i rozmowy, które odbyliśmy pokazują, że chcemy, aby tworzenie brygady było szybsze. (…) Jestem zadowolony z tego, że prezydent Ukrainy  mógł się zapoznać z infrastrukturą jednostki – powiedział minister Siemoniak.

Wicepremier Siemoniak podczas wizyty w Lublinie mówił również o konwoju z pomocą dla armii ukraińskiej. – Dzisiaj do Lwowa dotrze 16 tirów z pomocą dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Wartość pomocy to ok. 14 milionów złotych. Przekazujemy między innymi odzież, żywność oraz wiele innych niezbędnych i potrzebnych rzeczy – poinformował minister Siemoniak.

Szef MON przypomniał także o wsparciu Ukrainy w ramach NATO – Polska zgłosiła się jako państwo wiodące do jednego z funduszy powierniczych tworzonych przez NATO dla Ukrainy. Chcemy na każdym polu pomagać naszym ukraińskim przyjaciołom. Polska jest także gotowa, aby nasz przemysł obronny przedstawił swoją ofertę stronie ukraińskiej. Zależy nam, aby inne państwa NATO-wskie w tę inicjatywę się włączyły – powiedział szef resortu na zakończenie spotkania z mediami.

Dowódca wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG płk Dariusz Sobotka podczas wizyty zapoznał prezydenta Ukrainy nie tylko ze strukturą i zadaniami wielonarodowej brygady, ale również przedstawił sprzęt i wyposażenie wojskowe, jakim dysponują żołnierze podległych mu pododdziałów.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej