Siemoniak: Nigdy nie mieliśmy takiego uzbrojenia jak nowe pociski dla polskich F-16

12 grudnia 2014, 09:49 Bezpieczeństwo

Nigdy w historii nie dysponowaliśmy tak nowoczesną bronią jak ta, którą pozyskamy w wyniku tej umowy – powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak  w Krzesinach  po podpisaniu umowy na pozyskanie  pocisków manewrujących JASSM  do samolotów wielozadaniowych F-16.

Umowę na dostawę pocisków AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) do myśliwców F-16,  już wcześniej sygnowaną przez sprzedającego, ze strony polskiej podpisał  gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, szef Inspektoratu Uzbrojenia 11 grudnia w 31 BLT w Krzesinach.

W ramach kontraktu pozyskamy pociski  oraz aparaturę kontrolno-pomiarową i testującą, niezbędną do integracji pocisku z samolotem, modernizację oprogramowania F-16 do najnowszej obecnie wersji,  unowocześnienie wybranych systemów pokładowych oraz specjalistyczne szkolenie personelu latającego i technicznego.

Minister Tomasz Siemoniak przekazał  podziękowania – na ręce  sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka oraz szefa Inspektoratu Uzbrojenia gen. Szczepaniaka – wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w tak szybkim tempie doszło do sfinalizowania kontraktu. – To była bardzo dobra, ciężka praca. Szczególne słowa uznania należą się polskim pilotom F-16, którzy swoją służbą dowiedli, że są najlepsi. Z dumą przekażemy im nowe uzbrojenie do samolotów F-16 – podkreślił  minister Siemoniak.

Obecny  Krzesinach, Ambasador Mull zaznaczył, że dzisiaj podpisany kontrakt to dowód zaufania jakim Stany Zjednoczone darzą polskich sojuszników; dlatego też wyjątkowo sprawnie, w  7 miesięcy zakończyliśmy niezbędne procedury. To jest ważny dzień w relacjach sojuszniczych.

Kupno nowoczesnych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu JASSM to część programu realizowanego w ramach modernizacji technicznej armii. Dwa lata temu Ministerstwo Obrony Narodowej, w ramach programu „Polskie Kły”, postanowiło zdecydowanie zwiększyć możliwości bojowe F-16 uzbrajając je w pociski manewrujące dalekiego zasięgu AGM-158A JASSM.

Zgodę na eksport tego typu broni  musiał wydać Kongres USA.  Departament Stanu USA 2 października br. poinformował, że procedura „udzielenia zgody” na sprzedaż Polsce pocisków JASSM została zakończona.

Zgodnie z harmonogramem w latach 2015-16 w USA zostanie wykonana integracja nowego oprogramowania z polskim F-16, odbędą się próby w locie. Prace modernizacyjne na 46 polskich F-16 będą przeprowadzone w polskich bazach, 2 zostaną zmodernizowane w USA.

W drugiej połowie 2016 r. w bazach lotniczych w Polsce rozpocznie się proces instalowania zestawów modernizacyjnych i nowego oprogramowania na samolotach. W tym samym okresie Polska ma otrzymać pierwszą partię pocisków.

Wiceminister Cz. Mroczek  odpowiedzialny za proces negocjacyjny ujawnił, że wartość umowy była długo negocjowana, ale otrzymaliśmy bardzo dobrą cenę, a cały kontrakt obejmuje nie tylko pozyskanie pocisków JASSM,  ale także dostosowanie oprogramowania myśliwców oraz szkolenie.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej