Siemoniak: Polska i Litwa chcą szybkiego utworzenia sił szybkiego reagowania

12 lutego 2015, 09:54 Bezpieczeństwo

– Uważamy plany podjęte w Newport, w tym m.in. wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu za wspólny sukces. Chcemy utrzymać dynamikę współpracy, bo nie widać przesłanek do zakończenia kryzysu. – powiedział po spotkaniu z ministrem obrony Republiki Litwy Juozasem Olekasem wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Minister Siemoniak zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Litwa chcą jak najszybciej wdrożyć postanowienia z Newport – dotyczy to m.in. sił natychmiastowego reagowania, grup integracyjnych, które znajdą się m. in. w Polsce i na Litwie oraz wzmocnienia Korpusu w Szczecinie. Minister wyraził zadowolenie z decyzji litewskiego ministra obrony o zwiększeniu liczby oddelegowanych oficerów do służby w Szczecinie.

Podczas środowych rozmów ministrowie obrony omawiali także kwestie związane z tworzeniem wspólnej brygady. Jak podkreślił minister Olekas, strona litewska dołoży wszelkich starań, aby brygada jak najszybciej zaczęła ćwiczenia jako jednostka wojskowa. Mówiąc o brygadzie minister Siemoniak zaznaczył, że istnieje wola jak najszybszego jej utworzenia. Dodał, iż ma nadzieję, że jesienią odbędą się pierwsze wspólne ćwiczenia. Głównym celem brygady – jak zaznaczył szef MON – jest wsparcie armii ukraińskiej w reformach tak, żeby mogła dostosować się do zachodnich standardów, oraz wykorzystanie wspólnych jednostek w misjach stabilizacyjnych, takich jak np. misja w Kosowie. Sytuacja na świecie pokazuje, że zapotrzebowanie na takie misje będzie w najbliższych latach duże i taki wysiłek trzech państw wydaje się zasadny – dodał minister Siemoniak.

Rozmawiając o dwustronnej współpracy wojskowej ministrowie uzgodnili, że w 2015 roku odbędzie się więcej ćwiczeń, zarówno w wymiarze sojuszniczym jak i dwustronnym, z udziałem żołnierzy z Polski i Litwy. Tematem rozmów były także sprawy związane ze zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej, który odbędzie się w czerwcu tego roku oraz szczytem NATO w Warszawie w 2016 roku.

Podsumowując dotychczasową współpracę minister Siemoniak podkreślił, że przykładem praktycznego wsparcia dla Litwy jest udział Polski w misji Air Policing. – Zapewniłem ministra obrony Litwy, że jesteśmy gotowi do równie intensywnego działania jak do tej pory – dodał Siemoniak.

– Mamy tych samych sąsiedzi i jednakowo oceniamy zagrożenie, które niosą. Dlatego dwustronna współpraca wojskowa naszych państw jest niezwykle ważna zarówno dla bezpieczeństwa Litwy, jak też całego regionu. Jedynie działając wspólnie, niczym twarda pięść, możemy zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo – podczas konferencji prasowej powiedział minister Olekas.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej, L24