Siemoniak: Polska zaprasza Niemcy do wspólnego tworzenia szpicy w Polsce

27 kwietnia 2015, 15:43 Bezpieczeństwo

Wdrażanie planu działań na rzecz gotowości Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz wojskowa współpraca dwustronna – to główne tematy rozmów wicepremiera Tomasza Siemoniaka i minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Ursuli von der Leyen w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

W Warszawie pod przewodnictwem premier Polski Ewy Kopacz oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel odbywają się polsko-niemieckie konsultacje. W rozmowach uczestniczą także ministrowie obrony obu krajów.

Podczas spotkania w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej ministrowie podpisali  list intencyjny pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej RP a Minister Obrony RFN w sprawie „Wzmocnienia Współpracy Sił Powietrznych”. Szefowie resortów obrony zgodnie przyznali, że dokument pozwoli na jeszcze większą współpracę, która podobnie jak w przypadku wojsk lądowych i marynarki wojennej zdynamizuje kontakty i wymianę doświadczeń.

Podczas rozmów ministrów z udziałem przedstawicieli obu resortów poruszone zostały także  najważniejsze aspekty dotyczące wdrażania postanowień szczytu NATO w Walii, w tym implementacji planu działań na rzecz gotowości Sojuszu Północnoatlantyckiego (Readiness Action Plan, RAP).

Dyskusja dotyczyła m.in. przyszłego funkcjonowania Połączonych Zadaniowych Sił Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) oraz funkcjonowania tworzących się obecnie w krajach bałtyckich Jednostek Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units, NFIU), które będą odpowiedzialne za realizację sojuszniczego wzmocnienia na wschodzie Europy.

Minister Siemoniak zaprosił Niemcy do wspólnego tworzenia wspomnianej jednostki w Polsce. W skład jednostek NFIU koordynujących m.in. ćwiczenia VJTF na terytorium danego państwa będzie wchodził personel zarówno z państwa gospodarza, jak i z innych krajów NATO.

Ministrowie rozmawiali także o roli i zadaniach Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód, który zgodnie z porozumieniem ministrów obrony  Danii, Niemiec i Polski podczas walijskiego szczytu NATO we wrześniu 2014 roku zmienia obecnie swoją strukturę i stanie się dowództwem wysokiej gotowości bojowej.

Odnosząc się do współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej politycy zadeklarowali ścisłe współdziałanie przy wypracowywaniu stanowisk i projektów, które w przyszłości będą omawiane na spotkaniach ministrów obrony państw NATO i UE.

Tomasz Siemoniak i Ursula von der Leyen  rozmawiali także o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz przygotowaniach do zbliżającego się posiedzenia Rady Europejskiej.

***

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbędą się już po raz trzynasty. Pierwsze miały miejsce w 1997 r. Tegoroczne rozmowy będą dotyczyły relacji dwustronnych, spraw bezpieczeństwa i polityki energetyczno-klimatycznej.  Wśród tematów będą również zagadnienia dotyczące współpracy w ramach UE i polityki wschodniej.  Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe stanowią główny instrument kontaktów na szczeblu rządowym między oboma krajami.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej