Sierakowska: Niepokoje w Turcji bez istotnego wpływu na handel ropą naftową

18 lipca 2016, 11:00 Energetyka

KOMENTARZ

Fot. Wikimedia Commons

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy, Dom Maklerski BOŚ

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie – notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w okolicach piątkowego zamknięcia przy niewielkiej zmienności. Wbrew oczekiwaniom, próba zamachu stanu w Turcji nie miała większego przełożenia na ceny tego surowca, mimo strategicznego znaczenia cieśniny Bosfor w handlu ropą naftową.
Cieśnina Bosfor, przez którą przepływa 3 proc. transportowanej na świecie ropy naftowej, głównie z portów Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego, była zamknięta jedynie na kilka godzin, jednak już w sobotę tamtejszy ruch statków wrócił do normy.

W międzyczasie problemy z transportem ropy naftowej pojawiły się w Libii. W niedzielę ze względu na protesty wstrzymany został eksport ropy naftowej z portu Hariga. Jednak i w tym przypadku zakłócenia były przejściowe. Zresztą, do trudnej sytuacji w Libii inwestorzy zdążyli się już przyzwyczaić: częste zakłócenia wydobycia ropy naftowej, jej transportu ropociągami oraz eksportu z portów sprawiły, że wpływ sytuacji w Libii na globalne ceny ropy naftowej się istotnie zmniejszył.

Obecnie najbliższym poziomem wsparcia dla notowań ropy WTI jest rejon 46 USD za baryłkę, natomiast najbliższe poziomy oporu to okolice 47 USD i 47,70 USD za baryłkę.

wykres_ropa_18_07_2016_3D3e60A3

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Źródło: CIRE.PL