Sierakowska: Poprawa nastrojów na globalnych rynkach finansowych pomaga we wzrostach na rynku ropy

10 lipca 2015, 12:52 Energetyka
Giełda

KOMENTARZ

Dorota Sierakowska

Analityk DM BOŚ Bank

Na początku bieżącego tygodnia cena ropy naftowej tąpnęła za sprawą niepokojów związanych z sytuacją w Grecji i w Chinach. Jednak już wczoraj nastroje na globalnym rynku finansowym nieco się poprawiły, co pozwoliło notowaniom ropy na wzrostowe odreagowanie.

Na początku bieżącego tygodnia cena ropy naftowej tąpnęła za sprawą niepokojów związanych z sytuacją w Grecji i w Chinach. Stronie popytowej nie pomagały także dane makro – nieoczekiwanie po raz kolejny wzrosły zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych (według środowych danych amerykańskiego Departamentu Energii).

Jednak już wczoraj nastroje na globalnym rynku finansowym nieco się poprawiły, co pozwoliło notowaniom ropy na wzrostowe odreagowanie. Notowania tego surowca rosną również dzisiaj rano, zbliżając się do technicznego oporu w okolicach 54 USD za baryłkę.

Oprócz sytuacji w Grecji i Chinach, na nastroje inwestorów na rynku ropy wpływają obecnie doniesienia związane z negocjacjami w sprawie irańskiego programu atomowego. Miały się one zakończyć 30 czerwca, później deadline został przesunięty do 7 lipca – jednak kompromisu nie ma do dziś. Obie strony negocjacji zapewniają jednak optymistycznie, że porozumienie zbliża się wielkimi krokami. Tej nocy jednak pojawiła się wypowiedź Johna Kerry, że „nie ma pośpiechu” w dążeniu do ostatecznego porozumienia.

Przedłużające się negocjacje są czynnikiem sprzyjającym wzrostowemu odreagowaniu na wykresie ropy naftowej. Świadczą one bowiem o tym, że do zniesienia sankcji na eksport ropy naftowej z Iranu może nie dojść tak prędko.

Źródło: CIRE.PL