Sierakowska: Wzrasta wydobycie ropy naftowej w Iranie

20 kwietnia 2016, 10:15 Energetyka

KOMENTARZ

Dorota Sierakowska

Analityk, Dom Maklerski BOŚ

Mimo fiaska rozmów producentów ropy naftowej w Doha, notowaniom tego surowca w Stanach Zjednoczonych udało się pozostać powyżej poziomu 40 USD za baryłkę. Swój udział miał tu strajk pracowników sektora naftowego w Kuwejcie, który przyczynił się do wyraźnego spadku wydobycia ropy w tym kraju.

Jednak, zgodnie z zapowiedziami władz Kuwejtu, strajk ten szybko się zakończył – już dzisiaj rano robotnicy powrócili do pracy w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. To z kolei sprzyja środowemu osuwaniu się notowań ropy naftowej WTI na południe – chociaż warto pamiętać, że dzisiejszy poranny spadek cen ropy ma również techniczne uzasadnienie.

Sprzedającym na rynku ropy naftowej sprzyjają także informacje, które pojawiają się ze strony Iranu. Zastępca ministra ds. ropy naftowej miał bowiem wczoraj powiedzieć, że już w czerwcu Iran powróci do poziomów wydobycia ropy naftowej sprzed narzucenia zachodnich sankcji. Iran tak szybko zwiększa swoją produkcję i eksport, że pojawiły się informacje o problemach tego kraju w znalezieniu dostatecznej liczby tankowców do transportu surowca.

Wiele wskazuje na to, że Iran będzie odgrywał istotną rolę na rynku ropy naftowej w ciągu kolejnych miesięcy – i to nie tylko ze względu na swoje możliwości wzrostu produkcji i eksportu tego surowca, lecz także na kwestie polityczne. Szybkie tempo, w jakim Iran odbudowuje swój sektor naftowy, sprawia, że kraj ten może jednak rozważyć dołączenie do porozumienia zakładającego zamrożenie produkcji ropy naftowej. Nieoficjalne źródła irańskie podają, że może to nastąpić na spotkaniu OPEC zaplanowanym na 2 czerwca tego roku.

wykres_ropa_20_04_2016_BEd1b60b

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Źródło: CIRE.pl