PAS: Program Czyste Powietrze jest niewydolny. Wymaga zmian

2 lipca 2019, 07:30 Energetyka
Smog

Program Czyste Powietrze wymaga zmian. W rozmowie z BiznesAlert.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że w obecnym kształcie Program jest niewydolny. Jego zdaniem rząd powinien zmienić swoją politykę w tym obszarze ponieważ istnieje zagrożenie, że Unia Europejska przestanie finansowo wspierać walkę ze smogiem w Polsce.

Jak zaznaczył od samego początku funkcjonowania Programu Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że powinien być skonstruowany w inny sposób. – Już teraz widać, że ok. 20 tys. wniosków, które do tej pory zostały rozpatrzone jest liczbą dale niewystarczająca do planów, a więc 400 tys. wniosków. To tylko 5 procent planu na ten rok. Program Czyste Powietrze nie funkcjonuje prawidłowo i wymaga gruntownej przebudowy. Domagała się tego również Komisja Europejska – powiedział.

Jego zdaniem przesunięcie w ramach Programu środków na poziom gmin i banków zwiększyłoby liczbę składanych wniosek. – Obecnie wnioski rozpatrują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zajmuje się nimi zaledwie kilka osób co wydłuża cały proces. WFOŚiGW nie potrafią sobie z tym poradzić – stwierdził przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że bez względu na to jak duże środki rząd zadeklaruje na realizację Programu Czyste Powietrze to WFOŚiGW pozostaną ,,wąskim gardłem”, które nie są w stanie przetworzyć większego strumienia wniosków, a tym samym środków. – Te kwoty są dalece niewystarczające. To był jeden z postulatów zarówno Komisji Europejskiej jak i PAS. Niestety nie udało się przekonać ministra środowiska Henryka Kowalczyka aby środki w ramach Programu Czyste Powietrze były przetransferowane na poziom gmin – powiedział Piotr Siergiej. Ważną sprawą jest również uproszenie procedury składania wniosków.

Odnosząc się do doniesień Gazety Wyborczej o możliwym wstrzymaniu przez Komisję Europejską unijnej pomocy przy realizacji Programu Czyste Powietrze wyraził nadzieję, że rząd zmieni swoją politykę. – Obecne działania rządu i ministerstwa środowiska są pozorowane. Zarówno rząd jak i minister środowiska podkreślają, że walczą ze smogiem, a Program działa, ale wszyscy widzimy jakie są jego efekty. Obawy, że Komisja Europejska wstrzyma finansowanie na Program Czyste Powietrze i nie przeznaczy na ten cel środków z kolejnej perspektywy finansowej jest zatrważająca. Nie może być tak, że partykularne interesy jednej instytucji doprowadzają do sytuacji, w której może zostać wstrzymane finansowanie programu termomodernizacji polskich domów – mówił.

Jak zaznaczył pomoże to najuboższym ludziom walczyć z ubóstwem energetycznym ale i umożliwi wymianę źródeł ciepła. – Nie rozumiem dlaczego nie udało się tego do tej pory zrobić. Dlaczego przez ponad pół roku ministerstwo środowiska nie wykonało żadnych, konkretnych działań aby ten program ruszył – dodał.