Sierpień 80’: Energetyka będzie kupować węgiel ze zwałów. Prezes PGE musiał odejść

25 lutego 2020, 10:00 Alert

Przewodniczący związku zawodowego Sierpień 80’ sugeruje, że porozumienie o przyszłości największej spółki górniczej doprowadziło do odwołania prezesa PGE. Ma ono zakładać „sukcesywny” zakup polskiego węgla ze zwałów.

fot. BiznesALert.pl

Przewodniczący Bogusław Ziętek apeluje do związków górniczych o reakcję na „bezczynność decydentów. Domaga się podwyżki płac w spółkach górniczych: Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Tauronie Wydobycie i Bogdance. Oczekuje także usunięcia zwałów węgla przy kopalniach ze względu na brak miejsca, który grozi zatrzymaniem pracy, przeciwdziałania importowi surowca.

Według Ziętka istnieje plan zwiększenia zapotrzebowania na węgiel z Rosji poprzez likwidacje polskich kopalń. Domaga się zmniejszenia obciążeń fiskalnych dla górnictwa i „sprawiedliwej” wypłaty czternastej pensji w Polskiej Grupie Górniczej, która uzależnia wypłatę od wyników finansowych. Zdaniem Ziętka załogi nie miały na nie wpływu.

Przewodniczący utrzymuje, że porozumienie o przyszłości PGG zakłada, że energetyka będzie „sukcesywnie” odbierać węgiel ze zwałów. Sugeruje, że niechęć byłego prezesa Polskiej Grupy Energetycznej Henryka Baranowskiego wobec inwestycji w węgiel, a także uruchomienia odkrywki Złoczew doprowadziła do jego dymisji. Jego zdaniem porozumienie o przyszłości  – Prezes, który nie chciał poddać się temu nakazowi, nie jest już prezesem – pisze szef Sierpnia 80’.

Sierpień 80’ podkreśla, że protesty anulowane przez porozumienie w PGG zostały tylko „zawieszone” a „walka trwa”.

Sierpień 80’/Wojciech Jakóbik