Sikora: Polacy są dobrze nastawieni do wydobycia

3 października 2013, 09:28 Energetyka

We wtorek w Gdańsku odbyły się wysłuchania publiczne nt. poszukiwania gazu z łupków zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska w ramach kampanii „Porozmawiajmy o łupkach”.  Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak, powołując się na badania przeprowadzone w sierpniu br. przez TNS Polska wśród mieszkańców gmin objętych koncesjami w Polsce północnej i na Lubelszczyźnie, poinformował, że prawie 60 procent pytanych akceptuje wydobywanie gazu z łupków w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Jak zaprezentowane wyniki komentuje Andrzej Sikora, Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych?

– Nie lubię oceniać badań – szczególnie wyników cytowanych przez polityków i to wyrywkowo. Mając jednak doświadczenie z pracami prowadzonymi w Anglii, czy Francji to rzeczywiście Polacy są dobrze nastawieni do wydobycia …o ile nie jest to kopalnia odkrywkowa węgla.

Jednak wyniki badań nie przekładają się na ilość środków wydawanych na poszukiwania, na inwestycje. Zadowolenie będzie dopiero wtedy, kiedy zaczniemy ten gaz wydobywać i na nim zarabiać.