Siła Syberii osiągnie pełną przepustowość dopiero w 2025 roku

29 maja 2019, 07:15 Alert
grafika Siła Syberii. Grafika: BiznesAlert.pl
Siła Syberii 1 i 2. Grafika: BiznesAlert.pl

Rosyjski Gazprom poinformował, że dostawy gazu do Chin w planowanym wymiarze ruszą w 2025 roku. Firma buduje gazociąg Siła Syberii o przepustowości 38 mld m sześc. rocznie.

Gazociąg ma być gotowy w 2020 roku. Elena Burmistrowa stojąca na czele Gazprom Export odpowiedzialnego za dostawy na rynki zagraniczne oceniła, że dostawy do Chin sięgną 38 mld m sześc. rocznie w 2025 roku. W ten sposób pośrednio wyznaczyła datę osiągnięcia pełnej przepustowości Siły Syberii. Gazprom rozpocznie dostawy w wysokości 10 mld m sześc. rocznie.

Burmistrowa przyznała, że cena i wolumen dodatkowych dostaw w późniejszym okresie zostanie dopiero ustalona z Chińczykami z CNPC. – Chińczycy są bardzo zainteresowani. Ostateczna formuła nie jest ustalona. Nie porozumieliśmy się w sprawie ceny. Oczekujemy takiego porozumienia w nieodległej przyszłości i liczymy na to, że będziemy mogli posłać więcej gazu przez Siłę Syberii – mówi menadżerka cytowana przez TASS.

Nowy gazociąg pozwoli Rosjanom wykorzystać złoża wschodniej Syberii. Dopiero Siła Syberii 2 zwana wcześniej Gazociągiem Ałtaj pozwoliłaby na dywersyfikację dostaw ze złóż zachodniej Syberii, które obecnie służą eksportowi do Europy. Ta jednak jeszcze nie ruszyła.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gazpromu zwrot do Azji. Potencjał współpracy gazowej Chin z Rosją