Siła Syberii nie na pełną skalę, ale na czas

6 lipca 2017, 07:45 Alert
grafika Siła Syberii. Grafika: BiznesAlert.pl
Siła Syberii 1 i 2. Grafika: BiznesAlert.pl

Gazprom jest przekonany, że budowa gazociągu Siła Syberii do Chin zostanie ukończona zgodnie z planem. Poinformował, że dostawy ruszą 20 grudnia 2019 roku.

Gazociąg ma pozwolić na wykorzystanie nowych złóż Syberii Wschodniej do dostaw na nowy rynek w Państwie Środka. Zgodnie z umową ramową mają sięgnąć 38 mld m3 rocznie. Według rosyjskich mediów zawiera ona klauzulę take or pay oraz indeks do ceny ropy naftowej. Reszta informacji na jej temat pozostaje niejawna.

Financial Times przypomina to, o czym pisał BiznesAlert.pl. Siła Syberii ma ruszyć z dostawami znacznie poniżej przepustowości. Wolumen początkowych dostaw szacowany jest na 5 mld m3 rocznie, po czym ma stopniowo wzrastać do 38 mld m3.

W rozmowie z brytyjską gazetą anonimowy menadżer Gazpromu przyznał, że negocjacje w sprawie umowy na Siłę Syberii były trudne. Dziennik przypomina, że w obliczu sankcji zachodnich Rosja potrzebuje sygnału o tym, że nie jest izolowana, którym mógłby być wielomiliardowy kontrakt z chińskim CNPC. Chińczycy mogli to wykorzystać w rozmowach, które trwały dekadę do czasu podpisania ramowej umowy w maju 2014 roku. – Czymże jest dekada dla kraju, który liczy swą historię na pięć tysięcy lat – powiedział rozmówca FT.

Financial Times/Wojciech Jakóbik