Siwko: Energa chce wzmacniać swoją obecność na Pomorzu

27 lipca 2018, 15:45 Alert
Energa
fot. Energa

Energa „musi wzmacniać i rozwijać” swój udział w zakresie bezpieczeństwa energetycznego kraju i życia gospodarczego Pomorza – powiedział prezes Energi Arkadiusz Siwko. Zapowiedział, że spółka „chce uczestniczyć w dialogu społecznym z odbiorcami poprzez sport”.

Energa „jako niezwykle ważny element bezpieczeństwa energetycznego kraju i życia gospodarczego Pomorza (…) ma do spełnienia określone wymagania, jakie nakłada na spółkę utrzymanie sytemu bezpieczeństwa energetycznego, jak i wymogi związane z nowymi kierunkami określone przez UE i związane z OZE” – mówił w piątek na spotkaniu z dziennikarzami Siwko. Zaznaczył, że „są to zadania, które Energa będzie i musi realizować zachowując oczywiście pełną dywersyfikację całego spektrum wytwarzania energetycznego”.

Przypominając o niedawnym rozpoczęciu budowy elektrowni Ostrołęka prezes Energi ocenił, że „jest to niezwykle ważne wydarzenie dla życia gospodarczego kraju”. Wyjaśnił, że ze względu na to, że elektrownia „jest oparta na naszym rodzimym surowcu, jakim jest węgiel”. „Jako kraj nie możemy rezygnować z wykorzystania naturalnych zasobów” – podkreślił. Siwko zaznaczył, że chodzi o wykorzystanie tego surowca „w oparciu o nowoczesne technologie”. „To jest właściwy kierunek dla nas” – dodał.

Prezes Energi zaznaczył, że „równolegle spółka musi być firmą, która rozwija nowoczesne technologie związane z OZE”. „Musimy równolegle funkcjonować w programie elektromobilności, musimy w ten sposób wpisywać się swoimi realizacjami w program zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego” – mówił. Zapewnił, że „w tej materii firma uczyni wszystko, żeby wszelkie inicjatywy były szybko realizowane”.

Dodał, że Energa „będzie nie tylko kontynuować +swoją obecność w regionie+” ale też ją zwiększać. Wyjaśnił, że chodzi o „zwiększanie elementu społecznego w tej obecności”. „Będziemy różnego rodzaju sporty łączyć z programami wychowania młodzieży, z dialogiem społecznym” – tłumaczył. „Chcemy uczestniczyć w dialogu społecznym z odbiorcami poprzez sport” – powiedział.

Pełnomocnik zarządu ds. komunikacji i PR Grupy Energa, Magdalena Porwet wyjaśniła, że chodzi np. o akcję określaną roboczo „kibicuj razem z Energą”, która zostanie zainaugurowana w piątek podczas meczu Lechii Gdańsk ze Śląskiem Wrocław. Dzięki pomocy Energi i przekazaniu przez spółkę biletów wstępu mecz obejrzy ponad 20 osobowa grupa kibiców w wieku 7- 17 lat ze Stowarzyszenia Lokalna Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS Gdańsk z Oruni. Wyjaśniła, że w ten sposób spółka chce „zaszczepiać w młodych ludziach ducha sportu”.

Prezes powiedział, że Energa „będzie zapraszać młodzież do udziału w wydarzeniach również w innych klubach sportowych na terenie działania spółki”. „Będziemy chcieli pomóc młodzieży nie tylko w obejrzeniu widowisk, ale też zaproponować zajęcia sportowe” – dodał.

Arkadiusz Siwko jest prezesem spółki Energa od 2 lipca. Zastąpił na tym stanowisku Alicję Barbarę Klimiuk. Uchwałę o powołaniu Siwko i powierzeniu mu pełnienia funkcji prezesa zarządu Energa SA rada nadzorcza spółki podjęła 29 czerwca.

Arkadiusz Siwko od grudnia 2015 r. był prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zrezygnował ze stanowiska w lutym 2017 r. Był m.in. prezesem Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP), obecnie wchłoniętej przez PERN, szefem Gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych (1991-92), kiedy kierował nim wówczas Antoni Macierewicz. Zasiadał też w radzie nadzorczej PKN Orlen.

Alicja Barbara Klimiuk od lutego br. pełniła obowiązki prezesa Energi. Objęła je po tym jak dzień wcześniej z funkcji prezesa spółki zrezygnował Daniel Obajtek, który przeszedł na stanowisko prezesa PKN Orlen.

Polska Agencja Prasowa