Giganci europejscy ruszają z technologią składowania CO2 w Norwegii

18 maja 2020, 13:15 Alert

Trzech europejskich gigantów energetycznych, Equinor, Shell i Total podjęło decyzję inwestycyjną dotyczącą projektu Northern Lights, którego celem jest składowanie CO2 w technologii Carbon Capture and Storage (CCS). Koncerny otrzymały pierwszą w Norwegii koncesję na składowanie CO2.

Technologia CCS. Grafika: Equnior
Technologia CCS. Grafika: Equnior

Technologia CCS w Norwegii od 2024 roku

Decyzja inwestycyjna kończy fazę badania, podczas której Equinor, Shell i Total współpracowały z władzami norweskimi przy badaniach inżynieryjnych, wiertniczych i opracowaniu niezbędnych umów. Po decyzji inwestycyjnej partnerzy zamierzają założyć spółkę joint venture. Początkowe inwestycje wyniosą prawie 6,9 ​​miliarda koron norweskich. Jeśli projekt otrzyma pozytywną decyzję inwestycyjną od rządu norweskiego w tym roku, to faza pierwsza powinna rozpocząć się w 2024 roku.

Prawie miliard euro z Komisji na energetykę z naciskiem na składowanie CO2

Projekt Northern Lights może stać się pierwszym krokiem do opracowania łańcucha wartości wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). – Opracowanie tej technologii może być niezbędne do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych porozumienia paryskiego. Rozwój projektów CCS może także pokazać nowe możliwości europejskiego przemysłu – powiedział Anders Opedal, wiceprezes wykonawczy ds. technologii i odwiertów w Equinor. Decyzja inwestycyjna podlega jeszcze ostatecznej weryfikacji przez władze norweskie i zatwierdzeniu przez Urząd Nadzoru EFTA (ESA).

Czy CCS jest szansą na dekarbonizację przemysłu europejskiego?

– Ten wyjątkowy projekt otwiera nowe możliwości dekarbonizacji wielu gałęzi przemysłu o ograniczonych możliwościach redukcji CO2. Ta technologia może być pierwszą technologią wykorzystującą składowanie Co2 dla przemysłu norweskiego i europejskiego. Może też wspierać cele dotyczące ograniczenia emisji  gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku – powiedział cytowany w komunikacie Opedal.

– CCS to technologia, która pomoże gospodarkom zmierzyć się z transformacją energetyczną. Projekt Northern Lights może potencjalnie odblokować inwestycje w projekty przechwytywania i składowania CO2 w całej Europie – powiedział z kolei Syrie Crouch, odpowiedzialny za projekt z ramienia firmy Shell.

– Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, jesteśmy gotowi kontynuować rozwój technologii CCS, która jest potrzebna do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, co jest także realizacją strategii koncernu Total – powiedział Philippe Sauquet, dyrektor działu odnawialnych źródeł energii w firmie Total.

Projekt będzie rozwijany etapami. Faza pierwsza obejmuje realizację możliwości do przesyłu, zatłaczania i magazynowania do 1,5 miliona ton CO2 rocznie. Po procesie wychwytywania CO2 zostaną przetransportowane i zatłoczone do składowiska około 2500 metrów poniżej dna morskiego. Terminal odbiorczy CO2 będzie zlokalizowany na terenie kompleksu Naturgassparken w Øygarden w zachodniej Norwegii. Kolejne fazy inwestycji będą uruchomiane w zależności od zapotrzebowania ze strony europejskiego przemysłu.

Equinor/Bartłomiej Sawicki

Chmiel: Czy CCS ma jakąkolwiek przyszłość?