Skup węgla ze zwałów to sposób na ominięcie ograniczeń unijnych

10 grudnia 2015, 11:30 Energetyka

Strategiczna rezerwa węgla będzie tworzona – powiedział wczoraj dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Polityka rezerw strategicznych nie jest uzgadniana z Unią Europejską, mieści się natomiast w ramach polityki obronnej – dodał minister. Wynika z tego, że zakupienie węgla ze zwałów przez Agencję Rezerw Materiałowych nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej.  

Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

W czasie wizyty na śląsku z okazji Barbórki premier Beata Szydło zapowiedziała, że Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel zalegający na zwałach, co da kopalniom pewne środki finansowe w najbliższych miesiącach. Minister energii poinformował, że to jest na razie koncepcja, a jej realizacja – tj. wielkość zakupu –  będzie zależała od tego, jakie środki finansowe są niewykorzystane w poszczególnych resortach.

Z projektu nowelizacji budżetu na br. wynika, że minister finansów będzie mógł utworzyć rezerwę celową, która będzie mogła być przeznaczona na realizację zadań ARM, związanych z rezerwami strategicznymi. Krzysztof Tchórzewski poinformował, że ilość skupowanego przez ARM węgla nie będzie ujawniana. – To nie będzie rząd wielkości, który będzie mieć dla ratowania górnictwa jakieś kolosalne znaczenie – stwierdził minister.