Ugoda KE-Gazprom w przyszłym tygodniu?

15 maja 2018, 06:30 Alert
UE Unia Europejska Komisja
Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Z informacji Reutersa wynika, że ugoda w śledztwie antymonopolowym Komisji Europejskiej z Gazpromem zostanie ogłoszona 24 maja.

Rosyjski Gazprom zadeklarował, że jest gotów zmienić formuły cenowe i pozwolić na uwolnienie punktów odbioru rosyjskiego gazu w Europie w zamian za to, że nie zostanie na niego nałożona kara Komisji Europejskiej. Pomimo dowodów na nadużycia w Europie Środkowo-Wschodniej, Komisja nie zdecydowała się na nałożenie kary wobec monopolisty. Dokumenty związane z tą sprawą zostały ujawnione przez BiznesAlert.pl.

Sprawa toczy się od 2011 roku, kiedy inspektorzy Komisji przejęli dokumenty w biurach Gazpromu w Europie. Komisja ustaliła, że rosyjska firma nadużywała pozycji monopolisty w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej poprzez niesprawiedliwe ceny, dzielenie rynku i nadużywanie infrastruktury.

Propozycja ugody jest krytykowana przez część podmiotów europejskich, w tym polskie PGNiG, które przekonuje, że Gazprom zasłużył na karę, a podjęte środki zaradcze są fasadowe i nie zmuszą Rosjan do zmiany postępowania w tej części Europy. Przypominają, że Komisja wykazała się większą stanowczością w przypadku firm amerykańskich jak Google.

Reuters/Wojciech Jakóbik