Walka ze smogiem na sztandarach partii przed wyborami samorządowymi w Polsce

26 lutego 2018, 06:45 Alert
smog warszawa
Smog w Warszawie / fot. Wikimedia Commons

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie złej jakości powietrza w Polsce nadaje tematyce walki ze smogiem specjalnego znaczenia przed wyborami samorządowymi rozpisanymi na 2018 rok.

Wyrok przyspiesza prace rządu

Trybunał orzekł, że w latach 2007-13 Polska notowała regularnie złe wskaźniki jakości powietrza. Domaga się skrócenia terminu poprawy sytuacji, który obecnie jest wyznaczony na lata 2020-24.

Z jednej strony partia rządząca przypomina o ambitnych planach: Program Czyste Powietrze, Program Polska bez Smogu, Program Smog Stop. Z drugiej musi walczyć o głosy górników na Śląsku i nie może proponować zbyt radykalnych rozwiązań.

Spór w rządzie

Trwa wewnętrzny spór o normy jakości paliw stałych, które mogą obniżyć sprzedaż węgla z polskich kopalń. Za radykalnymi działaniami jest minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, za ostrożnym podejściem minister energii Krzysztof Tchórzewski. Presję wzmacniają postulaty opozycji, która domaga się bardziej zdecydowanych działań. Polski węgiel jest wysoko zasiarczony, a zatem mógłby nie spełnić wyśrubowanych norm jakości.

Presja przed wyborami samorządowymi

Do walki ze smogiem zagrzewa Platforma Obywatelska i Gabriela Lenartowicz z własnym programem działania, a także Nowoczesna.pl, która zaprezentowała Pierwszy Pakiet Antysmogowy, który zakłada dopłaty do wymiany pieców i rozporządzenie o normach jakości paliw stałych, czyli realizację postulatów zgłoszonych już przez rząd.

Temat smogu zdobył pierwsze miejsca serwisów informacyjnych w Polsce. Wybory samorządowe w 2018 roku mogą znaleźć się pod znaczącym wpływem tego tematu. Partie polityczne uczyniły z niego jedno z kluczowych zagadnienie swoich programów.

Wojciech Jakóbik

RAPORT: Morawieckiego skok na smog