AtomEnergetykaPrawo

Jest zgoda na budowę małego atomu w Kanadzie. Orlen jest zainteresowany tym samym modelem

Elektrownia z reaktorami BWRX-300. Wizualizacja: GE Hitachi.

Elektrownia z reaktorami BWRX-300. Wizualizacja: GE Hitachi.

Ontario Power Generation dostało zgodę na budowę SMR w Darlington. Chodzi o reaktor BWRX-300. Orlen Synthos Green Energy jest zainteresowane tą samą technologią. Spółka planuje budowę dwóch małych reaktorów modułowych.

Rząd Kanady poinformował o wydaniu zgody przez Kanadyjską Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSN) na budowę pierwszego reaktora BWRX-300. Inwestycje realizuje Ontario Power Generation (OPG), powstanie ona w Darlington.

CNSC zajmuje się regulacją wykorzystania energii i materiałów ochrony w celu: ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz realizacji międzynarodowych zobowiązań, w myśl których Kanada deklaruje, że energię jądrową będzie rozwijała tylko do celów pokojowych. Dodatkowo komisja zajmuje się edukacją społeczeństwa w temacie energetyki jądrowej. W ramach jej uprawnień jest podejmowanie decyzji regulacyjnych, w tym wydawanie licencji.

OPG zamierza zainstalować cztery nowe reaktory w już istniejącej elektrowni jądrowej Darlington. Inwestycja docelowo ma wygenerować 4,8 tysiąca megawatów energii elektrycznej. Spółka wybrała reaktor BWRX-300 w grudniu 2021 roku, a w październiku 2022 roku złożyła wniosek do CNSCN o licencję na budowę pierwszego reaktora.

Licencja jest ważna do 31 marca 2035 roku i określa jakie warunki OPG musi spełnić by reaktor mógł powstać.

SMR w Polsce

Technologią małych reaktorów modułowych wykazywał zainteresowanie polskie spółki. Między innymi Orlen Synthos Green Energy (OSGE), powołana przez Orlen i Synthos. Poprzedni zarząd mówił nawet o 80 reaktorach tego typu. Obecna strategia ogranicza je do dwóch. OSGE, podobnie jak OPG zainteresowane jest reaktorami BWRX-300, które oferuje GE-Hitachi Nuclear Energy.

Poprzedni zarząd KGHM również był zainteresowany technologią SMR. Obecnie podchodzi do inwestycji ostrożniej.

Na ten moment technologia SMR nie spełnia znamion cenowych i nie widziałem działającego SMR wysokiej sprawności. Jak go zobaczymy to będziemy mogli porozmawiać – powiedział Piotr Krzyżewski, wiceprezes ds. finansowych, na konferencji wynikowej 27 marca 2025 roku.

Prezes Andrzej Szydło zadeklarował, że gdy będą gotowe oferty, a technologia będzie sprawdzona, to spółka będzie otwarta na rozmowy.

– KGHM potencjalnie stanowi całkiem atrakcyjny obszar dla dostawców tej technologii – wskazał prezes Szydło.

Podczas spotkania z dziennikarzami, 25 lutego bieżącego roku, do rozwoju SMRów w Polsce odniósł się Andrzej Głowacki, prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

– Orlen Synthos Green Energy jest w dialogu przedlicencyjnym z PAA. KGHM była w podobnym dialogu. Odbyły się też spotkania z innymi spółkami, ale były one stricte informacyjne – powiedział prezes.

Ostatnia ogólna opinia prezesa, dotycząca KGHM, została wydana w kwietniu 2024 roku.

Rząd Kanady / Biznes Alert / PAP

Orlen jest w dialogu z dozorcą polskiego atomu w sprawie SMR


Powiązane artykuły

MAEA zwołuje specjalne posiedzenie w sprawie ataku Izraela na Iran

Izrael przeprowadził atak na Iran, celem były m.in. placówki zajmujące się pracą nad uranem. MAEA poinformowała, że zwoła w tej...
gaz Fot. Photocreo Bednarek/stock.adobe.com

Niemieckie zagłębie węglowe protestuje, bo goni ich gaz

W Cottbus doszło 12 czerwca do protestów przeciw budowie nowych elektrowni gazowych, które ogłosiła federalna minister gospodarki Katherina Reiche (CDU)....

Niemcy uparcie nie magazynują gazu ziemnego

Na aukcji 12 czerwca 2025 roku Uniper nie znalazł nabywców na jeden z największych niemieckich  magazynów gazu Breitbrunn w Bawarii....

Udostępnij:

Facebook X X X