Snowden rusza z nową kampanią w Rosji

14 września 2016, 07:00 Alert

Odpowiedzialny za kradzież danych amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) i przekazanie ich mediom. Przebywający obecnie w Rosji, apeluje do prezydenta USA o ułaskawienie. 13 września odbyła się premiera filmu Oliviera Stone’a pt. Snowden, poświęcona temu złodziejowi danych.

Edward Snowden przekonuje, że jego działania miały uzasadnienie moralne i przysłużyły się społeczeństwu. Zamierza on ubiegać się o ułaskawienie przed odejściem z urzędu Baracka Obamy w styczniu 2017 roku.

Możliwe, że nieprzypadkowo inicjatywa Snowdena odbywa się w towarzystwie premiery filmu Stone’a poświęconemu jego działalności. Ten reżyser jest znany z wysoce krytycznej interpretacji w swoich filmach, jak „Urodzony 4 lipca” poświęcony wojnie w Wietnamie czy „W” przedstawiający biografię prezydenta George’a W. Busha juniora.

Po obejrzeniu premiery w Moskwie rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zalecił obywatelom państw zachodnich zakup biletów na seans. Jego zdaniem film będzie okazją dla obywateli Europy i USA do „przemyśleń”.

W 2013 roku Edward Snowden, jako kontraktor NSA i Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) wykradł informacje na temat metod inwigilacji stosowanych przez te służby. Został oskarżony o szpiegostwo i wpisany na międzynarodową listę poszukiwanych przestępców. Uciekł do Hong Kongu, skąd służby rosyjskie przetransportowały go do Moskwy. Rosja zezwoliła mu na trzyletni pobyt w kraju.

RBC/Reuters/Wojciech Jakóbik