Solidarność domaga się wydzielenia aktywów węglowych akceptowalnego społecznie

20 kwietnia 2021, 07:15 Alert

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o wydzielenie aktywów węglowych, które będzie akceptowalne społecznie. To reakcja na niezadowolenie związkowców w Tauronie oraz Polskiej Grupie Energetycznej.

Logo Solidarności. Grafika: Solidarność
Logo Solidarności. Grafika: Solidarność

–  Próba narzucenia nieakceptowanych społecznie rozwiązań w obszarze transformacji sektora energetycznego spowoduje, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” podejmie zdecydowane działania. Jeśli będzie to konieczne, również przez cały Związek. Proszę pamiętać, że nie dotyczy to tylko Grupy Tauron, ale całej branży energetycznej, a w konsekwencji całej gospodarki i budżetów domowych wszystkich obywateli– ostrzega Duda i grozi protestami w Tauronie, „jakich w Polsce nie widziano od wielu lat”.

Związkowcy Taurona i Polskiej Grupy Energetycznej apelują, aby wydzielenie aktywów węglowych odbywało się bez redukcji zatrudnienia. Proces ma polegać na stworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejęłaby aktywa węglowe od spółek elektroenergetycznych: PGE, Tauron i Enea, w 2022 roku.

Tygodnik Solidarność/Wojciech Jakóbik

Sasin: Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego to sposób na stabilną transformację (ROZMOWA)