Solorz chce zamienić Konin w zielone zagłębie

5 sierpnia 2019, 17:00 Alert
Elektrownia Pątnów należąca do ZE PAK. Fot Mirosław Perzyński
Elektrownia Pątnów należąca do ZE PAK. Fot Mirosław Perzyński

Zygmunt Solorz, polski miliarder, właściciel elektrowni na węgiel brunatny Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin zapowiedział, że zainwestuje w odnawialne źródła energii w kompleksie energetycznym w Wielkopolsce.

ZE PAK postawi na biomasę i fotowoltaikę 

ZE PAK, to według Reuters czwarty co do wielkości producent energii w Polsce. Wytwarza energię głównie ze spalania węgla brunatnego z kopalni odkrywkowych. Susza, która nawiedza ten region ma wpływ także na możliwości produkcyjne tego zakładu. – ZE PAK rozpoczął proces zmniejszania udziału węgla brunatnego w produkcji energii i rozwoju projektów związanych ze źródłami odnawialnymi. Przekształcenie ZE PAK z węglowego w zielony zakład zajmuje trochę czasu, ale to proces nieodwracalny – czytamy przez Reuters w przesłanym oświadczeniu.

-Chcemy być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska naturalnego. Transformacja musi jednak być prowadzona tak, aby produkcja z nowych źródeł zbilansowała docelowo obecną bazującą na węglu” – powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezes ZE PAK SA Henryk Sobierajski.

Już dzisiaj mamy jeden kocioł 50 MW na biomasę, mamy zatwierdzoną inwestycję w drugi biomasowy, przygotowujemy się do projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Jesteśmy również sygnatariuszem porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i w ramach tego programu pracujemy między innymi nad projektem zeroemisyjnego transportu miejskiego w Koninie oraz magazynów energii” – dodał.

Sam Zygmunt Solorz zapowiedział powołanie stowarzyszenia, którego celem będzie czysta ekologicznie Polska.

Celem ma być czyste powietrze

Źródła odnawialne stanowią obecnie 7,5 procent bieżącej produkcji energii ZE PAK. Zgodnie z oświadczeniem zakład planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej i zwiększenie inwestycji w biomasę. – Dziś wszyscy potrzebujemy czystego powietrza.(…) Już prosiłem firmy, w które jestem zaangażowany, aby spojrzały na to, co możemy zrobić w tym zakresie – dodawał Solorz.

W ubiegłym miesiącu Solorz, który jest właścicielem 51,55 procent udziałów ZE PAK, ogłosił przetarg na pozostałe akcje w celu przejęcia wyłącznej kontroli nad spółką.

-Czystego powietrza nie da się wyprodukować. Musimy wszyscy razem zacząć o nie dbać. Polakom żyje się coraz lepiej, gospodarka ma się coraz lepiej, ludzie mają dostęp do wszelkich produktów czy usług. Ale lepszego powietrza nie da się kupić. Dlatego zapraszam wszystkich do zaangażowania się w Program Czysta Polska. Dla nas, naszych dzieci i wnuków – powiedział cytowany w komunikacie Solorz.

Do promowania i informowania o działaniach związanych ze sprawami proekologicznymi zostanie zaangażowana należąca do Solorza telewizja Polsat. Jak poinformowano, grupa Cyfrowy Polsat wprowadziła w ramach swojej floty samochody zeroemisyjne, zainstalowano w siedzibie firmy ładowarki elektryczne do samochodów, a także wprowadzono rozwiązania typu car-sharing.

AKTUALIZACJA: 10:15, 05.08.2019 (Dodano wypowiedzi prezesa ZE PAK i wypowiedź Zygmunta Solorza o czystym powietrzu)

Reuters/Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki

Korytkowski: Konin chce być fighterem transformacji energetycznej (ROZMOWA)