Sopata: Węgiel daje bezpieczeństwo w energetyce i to się nie zmieni jeszcze przez wiele lat

18 listopada 2019, 12:30 Energetyka
Waldemar Sopata
Waldemar Sopata

Dlatego wspieramy wszelkie działania, które stwarzają dobrą perspektywę dla kopalń i wydobycia – pisze Waldemar Sopata, pisze przewodniczący ZOK NSZZ Solidarność TAURON Wydobycie.

Trzeba inwestować, żeby wydobywać i to robi Tauron. A że dziś ma niełatwą sytuację, to wina zaniechania sprzed lat i braku strategicznych decyzji dotyczących inwestycji.

Tak było chociażby w przypadku budowy Szybu Grzegorz, gdzie plan był gotowy już w 2007 roku, a rozpoczęcie budowy nastąpiło dopiero 10 lat później.

Solidarność angażowała się w ratowanie wszystkich kopalń należących do Taurona i teraz też pomagamy wyprowadzić je na prostą.

Dziś roboty przygotowawcze i odtwarzanie frontów wydobywczych to realne działania, które przyniosą efekty, ale potrzeba czasu. Podobnie jak prowadzone w kopalniach w Jaworznie, Libiążu i w Brzeszczach inwestycje.

Wspieramy te działania dbając jednocześnie o bezpieczeństwo pracowników. W sprawach BHiP się nie negocjuje.

Obecny zarząd wydobycia w Grupie Tauron nie owija w bawełnę i mówi stronie społecznej jaka jest sytuacja Spółki, stawiając na konstruktywną współpracę i dialog.

My wiemy, że żyjemy z węgla i wiemy, że potrzeba pilnych i efektywnych działań naprawczych.

Tu nie pomoże populistyczna histeria niektórych związkowców, tu liczą się działania.

My jako Reprezentatywna Organizacja Związkowa działaliśmy w TAURON Wydobycie zawsze odpowiedzialnie i transparentnie, a wszystkie podejmowane inicjatywy służyły i służą utrzymaniu miejsc pracy i rozwojowi Spółki.