Spada import LNG do Europy

26 października 2015, 07:24 Alert

(LNG World News/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Przywóz LNG do Europy spadł w trzecim kwartale br. rok do roku, po raz pierwszy w 2015 r.  

Wolumen importowany w trzecim kwartale br. spadł do 6,9 netto, gdy w tym samym okresie 2014 r. wyniósł 7,2 mln ton. (wg danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Cedigaz). Import spadł rok do roku o 0,95 mln ton, eksport brutto – zmniejszył się jeszcze bardziej – z 8,6 mln ton w 2014 r. do 7,9 mln ton w 2015 r. ( spadek o 8,7).

Spadek importu gazu skroplonego był szczególnie widoczny w krajach europejskich, które wcześniej decydowały o wzroście przywozu tego surowca w pierwszej połowie 2015 r., czyli w Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Łącznie w tych trzech krajach import zmniejszył się o 25,1 proc. ( z 3,2 mln ton do  w tych trzech krajach, do 2,4 mln ton).

Katar, który dużo eksportował do Europy Północno- Zachodniej, też dość dużo stracił. W trzecim kwartale 2015 r. do Europy wyeksportował  łącznie tylko 4,1 mln ton., wobec 4,8 mln ton w trzecim kwartale br.

Jednak Katar (za pośrednictwem domów handlowych) eksportował swój gaz do Ameryki Łacińskiej, Egiptu, Pakistanu i Jordanii. Na te ostatnie trzy kierunki w trzecim kwartale br. Katar sprzedał 0,8 mln ton.

Pomimo spadku importu LNG do Europy w trzecim kwartale, oczekuje się, że europejski przywóz LNG netto w całym roku wzrośnie  z 3 do 6,9 procent. W 4 kwartale  2015 może również nastąpić niewielki wzrost. Choć zużycie gazu może być ograniczone przez temperaturę wyższą niż zwykle wynosi średnia krajowa. Niskie zapasy gazu w Wielkiej Brytanii będą sprzyjać wzrostowi importu LNG bardziej niż będzie go osłabiać temperatura na Wyspach.

Czynnikiem ograniczającym zapotrzebowanie na LNG w Europie może być poprawa oferty cenowego rosyjskiego Gazpromu, który jest głównym dostawcą surowca za pomocą gazociągów. Tania ropa naftowa sprawiła, że ceny surowca w umowach długoterminowych z Rosjanami mają znacznie spaść.

Więcej: Gazprom szykuje się na obniżkę dekady. Czy skorzysta PGNiG?