Spada import węgla z Rosji

18 kwietnia 2019, 10:45 Alert

Chociaż Rosjanie ślą coraz więcej węgla koleją, to eksport surowca do Polski spada, nie wiadomo jednak na jak długo.

Wagony węgla. Fot. Kopalnia Bogdanka.
Wagony węgla. Fot. Kopalnia Bogdanka.

Według danych agencji Argus w marcu wzrósł kolejowy eksport rosyjskiego węgla. Był on możliwy dzięki większemu przeładunkowi surowca w portach na Dalekim Wschodzie Rosji oraz w jej północno-zachodniej części. W porównaniu do lutego, w marcu eksport rosyjskiego węgla wzrósł o 14 proc., a w stosunku do roku ubiegłego o 6 proc. Łącznie z Rosji wyeksportowano 18,8 mln ton surowca, pomimo, że w ubiegłym miesiącu ceny węgla osiągnęły poziom najniższy od trzech lat.

W porównaniu do ubiegłego roku w marcu dostawy do portów w północno-zachodniej części Rosji wzrosły o 8,3 procent do 15,5 mln ton. Natomiast w przypadku portów dalekowschodnich o 7,4 procent do 7,7 proc. Jest to efekt utrzymującego się, rosnącego popytu na węgiel na Tajwanie, w Korei Południowej oraz Wietnamie. Ta tendencja widoczna była również między 1 a 10 kwietnia. Dostawy wynosiły dziennie średnio 258 tys. ton, co w stosunku do roku ubiegłego oznacza wzrost o 14,9 procent.

W marcu dostawy lądowe przez przejścia graniczne wyniosły 3,3 mln ton co oznacza spadek o 3 procent wobec poprzedniego roku. Był to efekt niższego o 38 procent (spadł on do 892 tys. ton) eksportu węgla do Europy. Najwyższy spadek odnotowano w Polsce – 44 procent (do 682 tys. ton). Trend ten jest efektem niskiej konsumpcji w kraju oraz dużych zapasów.

Argus/Piotr Stępiński

Rosyjski węgiel w Polsce jest coraz tańszy