Spadek cen ropy pogłębi kryzys ekonomiczny w Iraku

6 sierpnia 2015, 07:29 Alert

(Anadolu/Globes/Teresa Wójcik)

Płonąca Rafineria Baiji. Materiał Państwa Islamskiego.

Spadające ceny ropy stanowią coraz poważniejsze zagrożenie dla kruchej irackiej gospodarki. Jeśli cena ropy Brent spadnie poniżej 45 dol. za baryłkę, zmniejszą się przychody Iraku pogrążając gospodarkę, która i tak już znajduje się na krawędzi katastrofy.

Analityk z Bagdadu  Majid al-Suwari ocenia: – Wojna z terroryzmem, poważne problemy polityczne i finansowe, degradacja administracji oraz korupcja  doprowadziły do ​​kryzysu gospodarczego. Teraz zmierzamy do katastrofy.  Zawieszono około 6000 projektów inwestycyjnych. A wszechobecna korupcja dodatkowo dławi rozwój sektora prywatnego. – dodał Suwari.

Irak potrzebuje wprowadzenia polityki oszczędności  i dalszego obniżenia wynagrodzeń wysokich urzędników w celu złagodzenia obciążeń budżetu. 21 lipca rząd Iraku podjął decyzje o zmniejszeniu o połowę płac ministrów, parlamentarzystów i funkcjonariuszy prezydenckich, ale i tak szef parlamentarnej komisji gospodarki i inwestycji musiał przyznać, że „tegoroczny budżet w II połowie roku będzie mieć trudności z wypłatami dla tych osób”.

Większość przychodów budżetowych Iraku  wpływa ze sprzedaży ropy. Jeśli ceny ropy spadają, albo zmniejsza się sprzedaż – Irak staje wobec  kryzysu gospodarczego i najpewniej taki kryzys czeka ten kraj w 2016 r. bo ceny spadają. Do tego dochodzi spadek kursu narodowej waluty – dinara – Oba razem te zjawiska zupełnie rozchwiały gospodarkę Iraku, którą czeka za pół roku najgorszy w historii kryzys gospodarczy.

Ekonomiści wzywają rząd w Bagdadzie do wspierania sektora prywatnego przez szereg zachęt – np. ulg fiskalnych – do podnoszenia na dużo wyższy poziom inwestycji. Abbas Sammari, poważny przedsiębiorca budowlany zwraca jednak uwagę,  że inwestycji nie  będzie, jeśli nie wrócą inwestorzy zagraniczni. Obecnie spłoszyło ich zagrożenie wojną i agresja Państwa Islamskiego.

Jednak i tak wszystko sprowadza się do wydobycia, eksportu i cen ropy. Przed wojną z Państwem Islamskim Irak produkował średnio 4mln baryłek ropy dziennie, obecnie – jest to mniej, bo 3,3 mln baryłek. Znacznie gorzej jest z ceną ropy, która spadła o około 60 proc. od czerwca 2014 r. Po kilkumiesięcznej poprawie, od niedawna cena zaczęła ponownie spadać  ze względu na krach finansowy i spowolnienie gospodarki Chin oraz wzrost wartości dolara. W poniedziałek (3 sierpnia) cena ropy Brent spadła poniżej 50 dolarów za baryłkę. W Bagdadzie zaczęto mówić o rozpadzie państwa irackiego. Media izraelskie ( Globes) podkreślają, że proces rozpadu jednak zaczął przekraczać granice Iraku, również nasiliły się sygnały poważnych problemów gospodarki tureckiej, gdzie wzrost gospodarczy szybko spada i w I półroczu wyniósł tylko 2,7 proc.