Kryzys energetyczny zmiótł prawie jedną trzecią zużycia gazu w przemyśle

5 stycznia 2023, 06:30 Alert

Przemysł zużył o 30 procent mniej gazu w 2022 roku przez kryzys energetyczny wywołujący destrukcję popytu. Polacy zużyli w grudniu szacunkowo o 15,8 procent mniej błękitnego paliwa.

Terminal przeładunkowo-rozładunkowy Azotów w Policach. Fot. Grupa Azoty.
Terminal przeładunkowo-rozładunkowy Azotów w Policach. Fot. Grupa Azoty.

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System podał, że zużycie gazu w Polsce spadło w 2022 roku o 17,5 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. To destrukcja popytu wywołana kryzysem energetycznym przewidywana w szacunkach resortu klimatu.

Ministerstwo klimatu i środowiska szacowało w 2022 roku, że Polacy zużyją o około 17 procent mniej gazu przez rekordowe ceny wywołane kryzysem energetycznym wywołanym przez Gazprom. Pomogła także cieplejsza pogoda zimą. Największy spadek przypadł na elektrownie, ciepłownie czy zakłady chemiczne, które odebrały w 2022 roku 3,45 mld m sześc. gazu, czyli o ponad 30 procent mniej niż rok temu. To spadek o 1,5 mld m sześc. Te branże miały problemy ekonomiczne wynikające z rekordowej ceny gazu. Spadek zużycia gazu w samym sezonie grzewczym miał wynieść 12 procent, w tym 37 procent w przypadku największych odbiorców przemysłowych.

– Według wstępnych danych dotyczących zużycia gazu ziemnego, w grudniu 2022 roku, spadek zużycia gazu ziemnego w Polsce wyniósł, ok. 15,8 procent. Dane rzeczywiste dotyczące zużycia gazu ziemnego w 2022 roku, będą dostępne po otrzymaniu pełnej informacji, w ramach prowadzonych przez ministra klimatu i środowiska badań statystycznych – podaje resort klimatu w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Cena gazu na giełdzie TTF spada ze względu na ciepłą aurę oraz destrukcję popytu. Z końcem dnia czwartego stycznia 2023 roku wynosiła 65 euro za megawatogodzinę. To wciąż więcej niż około 20 euro notowane przed kryzysem, ale dalece mniej niż prawie 350 euro z apogeum kryzysu energetycznego. Operatorzy sieci przesyłowych gazu w Europie ENTSO-G wciąż ostrzegają, że połączone problemy energetyki jądrowej i węglowej oraz ewentualny atak zimy mogą wywołać niedobory gazu tej lub następnej zimy.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu (ANALIZA)