Specustawa jądrowa czeka na notyfikację Komisji Europejskiej

15 września 2022, 09:45 Alert

Treść specustawy jądrowej wybrzmiała w środę z sejmowej mównicy. Teraz musi poczekać na notyfikację ze strony Komisji Europejskiej. Według wiceministra Piotra Dziadzio nie ma ryzyka opóźnienia jej procedowania przez Sejm.

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Pierwsze czytanie specustawy w środę

W środę w sejmowej komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących i niektórych innych ustaw (tzw. specustawy jądrowej). Zmiany mają na celu przyspieszenie procesu inwestycyjnego dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej.

– Głównym celem ustawy jest usprawnienie procesów decyzyjnych na każdym etapie procesu inwestycyjnego. (…) oraz zapewnienie większego nadzoru państwa nad tą inwestycją oraz inwestorem. Projekt ustawy przewiduje nowelizację kluczowych ustaw towarzyszących i prawne ramy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – powiedział na posiedzeniu wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Ponadto poinformował, że do specustawy dodano nowe pojęcia.

– Chodzi o objęcie definicją obiektu energetyki jądrowej składowiska odpadów promieniotwórczych, rozszerzenia katalogu inwestycji towarzyszących m.in. o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych, lokalizacyjnych na potrzeby budowy elektrowni jądrowej oraz infrastruktury towarzyszącej – tłumaczył wiceminister.

– Dzięki tym rozwiązaniom proces licencjonowania polskiej elektrowni jądrowej ulegnie skróceniu w zakresie 12 do 18 miesięcy. Jest to bardzo istotne przyspieszenie szczególnie w obecnej sytuacji(…). Proponowane w projekcie rozwiązania są neutralne technologicznie i służą realizacji inwestycji w zakresie dużych, jak i małych reaktorów jądrowych – podkreślił Dziadzio.

Czy oczekiwanie na notyfikację spowolni specustawę?

Posłowie KO Mirosława Nykiel i Tomasz Piotr Nowak pytali w środę, czy prawdą jest, że ustawa musi poczekać na notyfikację w KE i na odpowiedź Euroatomu w listopadzie. Piotr Dziadzio poinformował posłów, że notyfikacja została już przekazana i nie ma ryzyka dla projektu ustawy. Zaznaczył, że brak notyfikacji nie zabrania procedować ustawy w pierwszym czytaniu.

Co z małymi reaktorami?

Obecny podczas posiedzenia komisji wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz zgłosił postulat, aby do projektu ustawy wprowadzono definicję małego obiektu energetyki jądrowej jako jednego z rodzajów obiektów energetyki jądrowej oraz dostosować proces licencyjny do tego typu obiektów.

– W strategiach rządowych brakuje zapisu o małych obiektach jądrowych – wskazał.

Polska Agencja Prasowa/Szymon Borowski

Rząd przyjmuje specustawę jądrową, która ma skrócić budowę atomu

.